Endoskopi Nedir?

Endoskopi içi boş lümenli bir organın ucunda soğuk ışık kaynağı ve kamera sistemi olan özel cihazlarla incelenebilmesi işlemine verilen genel addır. İncelenen organın ismine göre gastroskopi, kolonoskopi gibi özel isimler alır.

Gastroskopi Nedir?
Ucunda kamera olan 8-12 mm çapındaki kıvrılabilen bir alet yardımı ile üst gastrointestinal sistem deinlen yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağının incelenmesine olanak veren endoskopik işleme gastroskopi denir. Gastroskopi yemek borusu; mide ve oniki parmak bağırsağının rahatsızlıklarında; nedenin ortaya çıkarılması amacıyla yapılan oldukça etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Gastroskopi teşhis amacıyla kullanıldığı gibi; mide kanamaları gibi durumlarda ve mide poliplerinin alınmasında tedavi amacıyla da kullanılabilmektedir. İşlem esnasında mide içerisinde herhangi bir tümöral oluşum izlenirse tanıyı kesinleştirmek amacıyla biyopsi alınmasına da olanak sağlar.

Gastroskopi Niçin Yapılır?
Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağının sürekli ve rahatsız edici şikayetlerinin nedenini araştırmak ve gerekli durumlarda biyopsi alınarak mikroskopik incelemenin ardından kesin tanının konulması amacıyla yapılır. Helicobakteri pilori denilen bakterinin midede varlığını araştırmak için parça alınmasına, mide poliplerinin alınmasına ve mide kanamalarında uygun durumlarda sklerotrapi yapılmasına olanak sağlar.

Gastroskopiye Nasıl Hazırlanır?
Hastalarımızın endişelenmesine gerek yoktur. Bu işlem için kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bu ilacı almayı 3 gün önceden kesmeniz istenir. İşlemden önce en az 6-8 saat boyunca hiçbir şey yenilmemesi ve içilmemesi gereklidir.

Gastroskopi Nasıl Yapılır?
Hastamız endoskopi ünitemize alınır ve gastroskopi aletinin boğazda vereceği rahatsızlık hissini engellemek için boğazına uyuşturucu sprey bir sprey sıkılır. Bu sprey nedeniyle küçük dil ve yumuşak damak aşağı sarkmış gibi bir dolgunluk hissi alınır ancak bu gerçek bir tıkanıklık değildir, lütfen sakin bir şekilde nefes almaya devam ediniz. Boğazınız uyuşturulduktan sonra sol yanınıza yatmanız istenecektedir. Kolunuzda takılan kanül vasıtasıyla verilen sedatif madde sayesinde işlem son derece konforlu ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Gerek işlem esnasında rahat nefes almanız ve gerekse gastroskobun ağız içinde rahat ilerletilebilmesi için dişlerinizin arasına ortası delik olan sert bir plastik ağızlık yerleştirilecektir. Lütfen işlem boyunca ağızlığı sıkıca ısırınız. İşlem yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının etkin incelenmesi ve gerekli müdahalelerin yapılmasının ardından yaklaşık 10–15 dakika içinde sonlanacaktır. İşlemden sonra sedatif ilacın etkisinin geçmesi için 1–2 saat kadar hastanemiz de misafir edileceksiniz. İşlem sonunda sedatif maddenin etkisi geçip kendinize geldikten sonra hekimimiz size bulgular hakkında bilgi verecektir. İşlem esnasında biyopsi alınmışsa biyopsi sonucunuz 4–5 gün içinde çıkacaktır. Lütfen hastanemiz laboratuarından biyopsi sonucu çıkıp çıkmadığını isimle sorgulayınız ve çıktığında raporunuzla hekiminize başvurunuz.

Gastroskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

1. Yemek Borusu ile ilgili problemler;
• Yutma güçlüğü
• Katı ve sıvıları yutmada güçlük
• Ağrılı yutma
• Gıda maddelerinin yutulmasında takılma hissi
2. Mide ilgili problemler;
• Tıbbi tedavi ile geçmeyen ekşime ve yanmalar
• Karnın üst kısmında şişkinlik, ağrı
• Tedaviye dirençli kansızlık
• Nedeni bilinmeyen ani ve hızlı kilo kayıpları
• Kahve telvesi şeklinde veya kırmızı kan kusma
• Büyük abdest renginin katran renginde olması
• Ağza acı su gelmesi
• Nedeni bilinmeyen kusma

Gastroskopi Takiben Neler Olabilir?

Boğazda yanma hissi ve boğazınız uyuşuk olduğu için bir süre yutma güçlüğü olabilir. Bu nedenle bir saat kadar bir şey yememelisiniz. Midenize işlem esnasında hava verildiği için bir süre şişkinlik ve gaz yakınması olabilir.

Gastroskopinin Yan Etkileri Nelerdir?
İşlem oldukça sık kullanılan güvenilir ve etkin bir yöntemdir. Ancak nadiren de olsa;
• Sedatif ilaç reaksiyonu
• İncelenen organlarda delinme veya yırtılma
• Biyopsi alınmasına bağlı kanama olabilir.
Bu komplikasyonların olma oranı 1/10.000’den düşüktür. Ancak acil tedavi veya ameliyat gerektirebilirleri bu nedenle işlemi takiben ; ateş, yutkunma sırasında belirgin ağrı ve zorlanma, boğaz göğüste, karında veya sırtta giderek artan rahatsızlık kusma, büyük abdestin siyah (katran renginde) çıkması durumda hekiminize ulaşınız.