Akıllı telefonlarla terapi dönemi başlıyor. Telefonlara yüklenebilen bir uygulama, depresyon ve anksiete sorunları olanlara yardımcı oluyor.

Basit video oyunlarının depresyon ve anksiete sorunlarını iyişleştirmesinden hareket eden biliminsanları, akıllı telefonlara yükledikleri bir program sayesinde, psiko-terapi uygulamasını başlatıyor.

Test aşamasındaki program üzerinde çalışan ABD'nin Harvard Üniversitesi'nden psikolog Richard McNally, "338 insan üzerinde yaptığımız çalışmalar olumlu sonuç verdi. Ancak tam etkileri üzerindeki çalışmalarımız henüz bitmedi" dedi.

Akkılı telefonlardaki uygulama kısaca C.B.M. denilen "Bilişsel Önyargı Değişimi" isimli bir teste dayanıyor. Buna göre hastalar ekranda aynı insanın iki ifadesini görecek. Biri gayet doğal bir ifadeye diğeri ise hastalarda aşırı heyecan ve depresyona yol açan düşmanca bir görüntüye sahip olacak.

Hastalar bu iki resme odaklanarak heyecanlarını yenmeyi, kendilerinde anksieteye yol açan resimden gözlerini kolayca kaçırarak beyinde olumsuz çağrışımlara yol açan duygulardan kaçınabilecekler.

Olumlu ifadeye sahip resme ise odaklanıp heyecan ve anksietelerini daha kontrol edilebilir bir düzeye çekme imkanına sahip olacaklar.

Uygulamayı test eden Michigan Üniversitesi'nden Stefanie Block isimli yeni mezun bir öğrenci, "İlk başlarda biraz sıkıcıydı. Ancak günde bir kaç dakika ve bir kaç kez denediğinizde olumlu sonuçlar elde ediyorsunuz. İşe giderken metroda deniyorum" değerlendirmesinde bulundu.