Apandisit Patlaması Nedir?

Apandisit patlaması nedir - Apandisit nasıl oluşur - Apandisit patlaması ve tedavisi - apandisit ameliyatı


Apandisit patlamasında bir balonun veya bir tüpün patlaması gibi bir olay anlamamak lazım. Apandisit patlaması içi boş bir organ olan apandisitin delinip içindeki gaytanın (dışkının), batın (karın) içine akmasıdır. Apandisit ince bağırsaklarla kalın bağırsağın birleşme yerinde yaklaşık serçe parmağımız büyüklüğünde içi boş (içinde gayta olan) bir organdır. Bu organın bir şekilde tıkanması (dışkı artıkları veya yenilen bazı şeyler-karpuz çekirdeği vBulletin.) bu organın dolaşımını bozar, apandisit iltihaplanır, iltihap ilerlerse kangrenleşir, en sonunda kangrenleşen yer açılır ve bağırsak içeriği batına akar.

Normalde karın içinde hiç mikrop yoktur. Apandisit patlaması ile bağırsak içindeki milyonlarca mikrop karın içine akar. Vücut kendini korumak için bu bakterileri karın içi yağlarla çevrelemeye çalışır, başaramazsa ve hasta ameliyat olamazsa mikrop kana karışır ve sepsis (kan zehirlenmesi) dediğimiz çok tehlikeli tablo oluşur. Bu tablo ölümle sonuçlanabilir.

Apandisit patlamasının belirtileri nelerdir

Karın ağrısı, ilk başlarda göbek etrafında başlar, daha sonra sağ alt kadrana lokalize olur. Çoğunlukla bacağa vurmaz. Ağrı devamlı ve künt (fazla şiddetli olmayan) vasıftadır. Oralarda ağrı tamamen kaybolmaz, ağrıya bulantı, kusma eşlik edebilir de etmeyebilir de. Ayrıca ishal olabilir. En önemlisi iştahsızlık olabilir.

Apandisit patlaması nasıl teşhis edilir?

Teşhiste en önemli araç muayenedir. Ayrıca kanda lökosit, CRP yükselir, ultrasonografide veya tomografide apandisit bulguları ile tanı konulabilir.

Apandisit patlamasının fark edilmemesi mümkün müdür?
Mümkündür. Özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda kendini ifade edemeyen hastalarda, zeka geriliği olanlarda, apandisitin bağırsağın arkasında olduğu durumlarda apandisit tanısı koymak zordur.

Apandisit patlaması durumunda nasıl müdahale edilir?
Apandisitin tek tedavisi ameliyattır. Açık metotla veya laparoskopik olarak ameliyat edilmelidir.

Apandisit patlamasında acil ameliyat zorunlu mudur?

Evet, zorunludur. Ancak apandisit patlamış ve aradan geçen 4-5 gün sonra vücut kendini korumak amacıyla apandisiti karın içi yağlarla koruyabilmiş ve hastanın da genel durumu iyi ise antibiyotikle tedavi edilebilir.

Apandisitin alınması ileride sağlık durumunu nasıl etkiler?

Hiçbir sağlık sorununa yol açmaz.
Apandisit patlaması kimlerde görülür
Apandisit patlaması, apandisit olup da tanı konulamayan herkeste olabilir. Zamanında tanı konulup opere edilenler, bu durumdan kurtulmuş olurlar. Ama 5 yaşın altındaki çocuklarda, 70 yaşın üzerindeki yetişkinlerde, kendini ifade edemeyenlerde, zeka geriliği olanlarda apandisit patlaması daha çok olur.

Özel İstanbul Medipol Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılmaz