Özellikle çocuklar ve gençler arasında görülen internet bağımlılığı, hastalık olarak kabul edildi. Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanelerinde, internet bağımlılığı klinikleri kurulmaya başlandı. Türkiye’de 72 saat süreyle bilgisayar başından kalmayan bağımlılar olduğu belirlendi.

TBMM bu konuda bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını benimserken, MHP Tokat milletvekili ve eski bakan Reşat Doğru, internet bağımlılığının hastalık seviyesine ulaştığını bildirdi. Doğru, ‘’Madde bağımlılığı gibi, internet bağımlılığı oluşuyor’’ dedi ve şunları söyledi:

‘’İnternet bağımlılığı da bir hastalıktır. Çocukların başarısızlığı ve ailelerin boşanma sebepleri arasındadır. Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanelerinde, internet bağımlılığıyla ilgili klinikler kurulmaya başlandı.. Bu kliniklere başvuranların yüzde 20’sini gençler oluşturuyor. Bazıları, bilgisayarın karşısında 72 saat oturduklarını söylüyor. 72 saat internet başında kalmak, emboli denilen damar tıkanıklığı ve beyin hasarıyla oluşabilecek problemlere yol açıyor’’

TÜRKİYE 3. SIRADA

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AKP milletvekili Cevdet Erdöl de, Türkiye’de20 milyon internet abonesi, 20 bin internet kafe, 32 milyon facebook kullanıcısı olduğunu belirterek, ‘İnternet başında uzun süre kalma bakımından Türkiye dünyada 3’üncü sırada’’ dedi.

Bilgisayar başında uzun süre oturmanın, kalça ve omurga bozukluklarına, göz hastalıklarına yol açtığını kaydeden Erdöl ‘’Fast food alışkanlığı ve obezite artıyor. Oyundan kalkmamak için açlığı tercih edip, oyunun başında ölenler bile olabiliyor. İnternet bağımlılığı intiharlar, cinayetler, sanal kumar, sanal hırsızlık gibi sorunlara da yol açıyor ve boşanmalar yaşanıyor’’ dedi.