Yapılan araştırmaya göre; aşırı dozda ilaçlar yüzünden ölenlerin sayısı, uyuşturucudan ölenlerden çok daha yüksek

Amerika Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerika’da reçeteli ilaçların aşırı dozda tüketiminin adeta salgın haline geldiğini bildiriyor. Merkeze göre aşırı dozda ilaçlar yüzünden ölenlerin sayısı, uyuşturucudan ölenlerden çok daha yüksek.


Şarkıcı ve aktris Whitney Houston’un beklenmedik ölümü reçeteli ilaçların dozunun yanlışlıkla aşılmasına ilişkin tartışmaları alevlendirdi.


Washington Hospital Center’dan farmakoloji uzmanı Doktor Jennifer Brand, "Son zamanlarda oksikontin, perkoset, vikodin (vaykodin) gibi reçeteyle satılan ağrı kesicilerle, anksiyete giderici ilaçların sık sık birarada kullanıldığını duyuyoruz" şeklinde konuştu.


Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nden Doktor Aron Hall, "Reçeteli ilaçları yüksek dozda alıp ölenlerin çoğunun aslında bu ilaçlar için reçetesi olmadığını tespit ettik." dedi.


BİTKİSEL İLAÇLARA ERİŞİM ÇOK KOLAY
Medstar Hastanesi'nden Jennifer Brand, "Birlikte kullandığınız ilaç sayısı arttıkça zarar görme riskiniz de artar" şeklinde konuşuyor.


Hastanın birden fazla doktora göründüğü ve birden fazla eczaneden ilaç aldığı durumda doktorlarının, hastanın kullandığı ilaçların tam listesini bilmemesi sözkonusu olabilir. Kişilerin ilaçlara nasıl tepki vereceklerinin bilinmemesi de büyük sorun.


Brand, "Her hasta ilaçlara farklı tepki verir. Kimileri çok hassastır, kimileriyse yüksek dozda ilaç almasına rağmen bir etki görmez. Ne yazık ki bunu tam olarak bilmenin yolu yok" dedi.


Jennifer Brand, tek aile doktoruna bağlı kalınmasını öneriyor, uzman doktora başvurulduğu takdirde kullanılan tüm ilaçların her doktora bildirilmesi gerektiğini söylüyor.


Brand ayrıca ilaçların birlikte kullanımı konusunda eczacılara da danışılabileceğini hatırlattı.