ferritin ne demektir - ferritinin anlamı - ferritin hakkında


Ferritin birçok dokuda bulunan ve demir deposu işlevi gören protein.Küçük miktarlarda kan dolaşımında da bulunur ve ölçümü ile vücudun demir depolarının durumu kesin olarak anlaşılabilir.

Demir eksikliği kansızlıklarında, ferritin, değerleri erkenden ve belirli miktarda düşer.Hemokromatoz bronz şeker hastalığı ile çeşitli iltihap ve tümörlerin varlığında yüksek değerlere çıkar. Ölçümleri kanda yapılır.


Ferritin bir protein çoğu organizmalar, yani demir için bir depolama aracı olarak hizmet vermektedir bulundu. Seviyeleri sıklıkla kan testi, bir dizi bir parçası olarak bir kişinin demir düzeylerini belirlemek için ölçülmüştür. insan vücudunun demir depolarının çoğu ferritin bulunmaktadır.

onlar hemoglobin eksikliği nedeniyle yeterli demir olmadan, kırmızı kan hücreleri yeterince oksijen taşımaz. Hemoglobin demir akciğerlerden vücudun diğer kısımlarına oksijen taşıma gerektirir. Kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin bir eksikliği eksikliği anemisi olarak da bilinir. demir ilişkisiz olması toksik, bu yüzden geri kalanı ferritin bağlı olduğu ve kemik iliği, karaciğer, iskelet kasları içinde buldu ve dalak olduğunu. Bazı kan ve taşınan bu ferritin düzeyleri vücudun toplam demir depolarının ile ilişkilidir.

Bir herhangi bir demir almamalıdır 12 saat ya da Vitamin B12 için ek 48 saat olan kan ferritin kan testi için çizilen önce tamamlamaktadır. Ayrıca, en iyi kan sabah çizilmiş olması, bir gün boyunca demir düzeylerini değiştirmek beri. Onlar en kısa süre uyanık sonra uygulanır.

kadın için normal mililitre (/ mL ng) ve 12-300 arasında başı 12-150 nanogram ng / erkeklerde mLdir. düzeyi düşük, normal sınırlar içinde bile varsa, o kişi yeterince demir bulunmamış muhtemeldir.