Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Nedir - Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Hakkında - Oniki Parmak Bağırsağı Ülserinin Sebebleri Nelerdir - Oniki Parmak Bağırsağı Ülserinin Tedavisi - Duodenum Ülseri Nedir


Duodenum ülseri ve onikiparmak bağırsağı ülseri. Ülser daha çok midede değil onikiparmak bağırsağında meydana geliyor.
Onikiparmakbağırsağı (Duodenum) midenin hemen ardından gelir ve incebağırsağın ilk kısmıdır. Burada gelişen ve besinlerle temas eden iç yüzeyde meydana gelen yüzeysel yaralara onikiparmakbağırsağ ülseri denilir. Bazen bu iç yüzeydeki yaralar kanayabilir ya da daha da derinleşerek bağırsak delinmesi (perferasyon) olarak bilinen önemli sorunlara yol açabilir.

Mideden salgılanan asidin, mide ve onikiparmakbağırsağında oluşturduğu hasarla ülserler meydana gelir. Onikiparmak ülserleri genellikle hemen mide çıkışındaki ilk bölümde oluşur. Onikiparmakbağırsağı ülserinde kişi sık acıkır ve açlıkta ağrıları artar.

Ülserin en önemli sebebi, midenin antrum adı verilen sonkısmında iltihaplanmaya sebep olan helikobakter pilori mikrobudur. Onikiparmak bağırsağının yüzde 90’ından, mide ülserlerinin de yüzde 60’ından helikobakter piloribakterisi sorumludur.

Ülserin diğer nedenleri arasında olan ağrı kesici ve romatizma ilaçları, koruyucu bariyer görevi gören mukozanın oluşumunu engelleyici ve bozucu etki göstererek ülsere sebebiyet verir.

Sigara kullanımı mukozanın tabakasının dolaşımını bozarak kansızlığa ve bu sebeplede ülser gelişimine yolaçar.

Ülser tedavi edilmediğinde önemli proplemlere neden olabilir. Ülser pankreasa veya diğer komşu organlara geçebilir. Penetrasyon adı verilen bu durum ciddi ve sürekli ağrıya sebep olur. İlaç tedavisinin başarı ihtimali düşük olduğundan ameliyat gündeme gelir.

Yine ülser tedavi edilmediğinde midede veya onikiparmak bağırsağında delinme sorunu ortaya çıkabilir. Böyle bir durum acil cerrahi müdahaleyi gerektirir.

Bir diğer sorun ise kanamadır. Kanama bazen yüzeyel damarların bozulmasıyla gelişir ve tıbbi tedavi sonucu durdurulabilir. Ama ülser bazen büyük damarları bozarak kanamaya neden olur ve hayati risk taşıyabilir. Böyle bir durumda öncelikle endoskopik yöntemlerle kanama durdurulmaya çalışılır fakat başarılı olunmaza acil şartlarda ameliyat gerekir.

Ülserin neden olabileceği başka bir sorun tıkanmadır. Bilhassa onikiparmak bağırsağı ülserlerinde meydana gelen ödem ve yara bağırsağın içinden gıda akışına engel olacak bir darlığa sebep olur. Tıkanma durumuda yalnızca ameliyatla tedavi edilebilmektedir.

Onikparmak ülserlerinde kanser olasılığı azdır. Onikiparmakbağırsağı ülserinde esas olan, komplikasyonlara bağlı gelişen risklerdir. Bunların en önemlisi hayatı tehdit edebilecek kanamalardır.

Ülserin kesin tanısı endoskopiyle konulur. Endoskopi yöntemiyle ülserin varlığı, yeri, kanama riski anlaşılabilir. Kanama olan ülserler de endoskopik yöntemlerle, genellikle ameliyata ihtiyaç kalmadan tedavi edilebilirler. Endoskopiyle kesin teşhis için biyopsi alınabilir. Mide ve duodenumun filmininin çekilmesi bir diğer tanı yöntemidir.

alıntıdır