kjl - En sağlıklı 10 besin

Pancar

Pancarı kırmızı ıspanak olarak düşünün çünkü pancarda, folit asitin yanı sıra kanserle savaşta önemli olan doğal kırmızı pigmentler bol miktarda bulunuyor. Taze, çiğ ve rendelenmiş olarak salatalarda kullanılabilir. Pişirmek antioksidan özelliğini düşürecektir.


h - En sağlıklı 10 besin

Lahana

Kanserle mücadele eden enzimleri destekleyen sülforafen, lahana da bol miktarda bulunmaktadır. Asya usulü lahana salatası ya da burger ve sandviçlerde kıtır olarak tüketilebilir.


jh - En sağlıklı 10 besin

Pazı

Gözlerin korunmasında önemli olan Karatonaidle yüklüdür. Doğranmış ve zeytinyağında sotelenmiş olarak yenilebilir.hj - En sağlıklı 10 besin

Tarçın

Kan şekeri ve kolesterolün kontrolünde yardımcıdır. Kahve gibi sıcak içeceklere serpilmelidir.


tuub - En sağlıklı 10 besin

Nar

Kan basıncını yani tansiyonu düşürür ve antioksidan yüklüdür. Taze yenebilir ya da suyu içilebilir.


tuub - En sağlıklı 10 besin

Kabak çekirdeği

Balkabağının en besleyici yeri çekirdeğidir. Kabak çekirdeği erken ölüm riskine karşı etkili magnezyum deposudur. Çerez olarak ya da salatalarda kullanılabilir.


tuub - En sağlıklı 10 besin

Zerdeçal

Kansere ve iltihaplara karşı güçlü özellikleri vardır. Sahanda yumurta ya da her türlü sebze yemeğinde kullanılabilir.


kjk - En sağlıklı 10 besin

Balkabağı

Az kalori ile uzun sure tok tutar. Ayrıca bu yüksek lifli sebze bağışıklık sistemini uyaran vitaminlerce zengindir. Tarçın, hindistancevizi ve çok az tereyağı ile karıştırılarak yenebilir.


gfh - En sağlıklı 10 besin

Erik kurusu

Antioksidan yüklüdür. Pestil olarak ya da pişirilerek yenebilir.


l - En sağlıklı 10 besin

Yaban mersini

Pek çok meyve ve sebzeyi dondurarak saklamak, besleyiciliklerini azaltsa da bu durum yabanmersini için geçerli değildir. Hafızayı güçlendirme özelliği vardır. Yoğurt ya da sütle birlikte veya bademle beraber yenmesi tavsiye edilir.