Şu an hepimiz ona bakıyoruz. Gözlerimiz için ne kadar zararlı olduğunu bilsek de iş hayatının ve modern yaşamın bir gereği olarak bilgisayara muhtacız. Fakat gözlerimizi ona feda etmeyeceğiz.

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Melike Gedar sürekli bilgisayar kullanımına bağlı olarak artan göz hastalıklarının başında gelen 'bilgisayar görme sendromunun', günümüzdeki göz hastalıklarının önemli bir kısmını oluşturduğunu belirtti. Gözde odaklanmayı sağlayan kaslarda oluşan yorgunluk, bilgisayar kullanımı sırasında göz kırpma sayısında oluşan belirgin azalma nedeniyle ortaya çıkan göz kuruluğu ile birleşerek Bilgisayar Görme Sendromu’nun ilk belirtilerini oluşturuyor.

Bilgisayar görme sendromu, esas olarak gözlerin ve beynin kağıt üzerinde yazılı karakterlerle bilgisayarda görülen karakterlere farklı tepki vermesinden kaynaklanmaktadır. Gözlerde kızarıklık, yanma, batma, yorgunluk hissi, odaklanma güçlüğü, çift ve bulanık görme, baş, boyun ve omuz ağrıları bilgisayar görme sendromunun belirtilerini oluşturuyor.

Gözlerinizi kırpın!

Antirefle gözlük ve antirefle bilgisayar ekran filtreleri kullanmak, bilgisayar ekranından yansıyan ışığı azaltmak için bilgisayar masasını pencerelerden ve tavan ışıklarından uzak konumlandırmak, oluşan göz kuruluklarını engellemek için suni göz damlaları ile gözleri nemlendirmek, bilgisayar kullanırken bilinçli olarak sık sık göz kırpmak bilgisayar görme sendromundan korunmanın başlıca yolları. Bu önlemlerin yanısıra bilgisayar kullanıcıları bilgisayar ekranının orta noktasını göz seviyesinin 15 - 20 derece altında, ekran ile arada 50-60 cm mesafe olacak şekilde ayarlayabilir ve ‘20-20-20 kuralı’ olarak adlandırdığımız kuralı uygulayabilirler. Bu kurala göre bilgisayar kullanımı sırasında her 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakmak hem gözleri dinlendirecek, hem de göz kaslarının gelişmesine fayda sağlayacaktır. Tüm bu tavsiyeler ve önlemler sonrasında şikayetlerin devam etmesi halinde uzman bir göz doktoruna danışmak gerekli olacaktır.