sabah.com


Genel anestezi verilerek yapılan göz ameliyatları artık yerini yavaş yavaş hastaların uyutulmadığı operasyonlara bırakıyor.

Kudret Göz Hastanesi tarafından düzenlenen 3. Dünya Oftalmik Anestezi Kongresi'nde ele alınan konularla ilgili bilgi veren kongre sekreteri Yrd. Doç. Dr. Oya Yalçın Çok, oftalmik anestezinin dünyada gelişme gösteren yeni bir alan olduğunu söyledi.
Sıklıkla ileri yaştakiler ile çocuklar hasta grubunu oluşturduğu için göz ameliyatlarında yeni arayışların doğal olduğunu belirten Çok, toplantıya katılan Türk ve yabancı hekimlere bu alandaki yeni yaklaşımların aktarıldığını bildirdi. Çok, ''Tüm dünyada olduğu gibi yaşlı nüfus Türkiye'de de artıyor. Bizim hasta yükümüz de bu çerçevede artıyor. Anestezi uzmanlarının bu tür eğitimleri alması bu nedenle önem taşıyor'' dedi.

Bölgesel anestezi teknikleri

Kongrede üzerinde durulan konulardan birinin de hasta güvenliğini artıran ''Rejyonel (bölgesel) Anestezi Teknikleri'' olduğunu ifade eden Çok, bu anestezi tekniğinde iğne ve kanüllerin kullanıldığını söyledi. Çok, şu bilgiyi verdi:
''Artık daha ileri yaşlarda, genel anestezinin uygulanamadığı durumlarda hekimlerin bilgi dağarcığında hasta güvenliğini ve konforunu bir arada tutan bölgesel tekniklerin bulunması gerekir. Bu teknikler anestezi uzmanları veya göz hastalıkları uzmanları tarafından uygulanabilir. Artık ülkemizde de bütün dünyada olduğu gibi eğilim bu yöne doğru kayıyor.''

Katarakt ve glokom

Bölgesel anestezi tekniklerinin katarakt başta olmak üzere bazı glokom ameliyatlarında uygulanabildiğini bildiren Çok, şöyle devam etti:
''Bu da hastaların aynı gün içinde eve gönderilmesini sağlıyor. Güneşli bir ülkede yaşıyoruz, belli bir yaşa gelince bu tür bir ameliyatı olmamız kaçınılmaz. Bu ameliyatın basit bir yöntemle yapılabilmesi hasta açısından büyük yarar sağlıyor.''

Sakin ameliyat

Kongrede hasta konforunu sağlayan bir diğer teknik olan sedasyon (sakinleşme) yöntemiyle ilgili de eğitimler verildiğini anlatan Çok, ''Bu, özelikle çocuklarda çok gerekli olan bir yöntem. Göz muayenesi zor olan çocuklar için bu yönteme sıklıkla başvurulur. Hatta halk arasında arpacık denilen rahatsızlığın tedavisi sırasında da sedasyon uygulanabilir'' dedi.