Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Kutluçınar; "Havuza ve denize girerken lens kullanmak riskli. Eğer lens kullanıyorsanız hijyenik olmasına özen göstermelisiniz" diyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Kutluçınar; deniz, havuz ve güneş gibi etkenlerden dolayı yaz mevsiminde lens kullanırken daha dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Kontakt lensler, görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılıyor. Günlük hayatta gözlüğün yerini alıp rahat bir görüş sağlayan lensler, kullanan kişiye de büyük sorumluluk yüklüyor. Çünkü lenslerin hatalı kullanımı göz için ciddi tehlikelere neden olabilir. Özellikle de yaz aylarında lenslerle havuza ve denize girmek riski artırıyor. Göz Hastalıkları Doktoru Ersin Kutluçınar, lens kullanan kişiler için bir uyarı listesi hazırladı. Bu listeye göre uyulması gerekenler şöyle:

YÜZÜCÜ GÖZLÜĞÜ TAKIN
Kontakt lenslerin, sudaki çeşitli kimyasal maddeleri ve kirliliği absorbe edebileceğini belirten Dr. Kutluçınar, "Kontakt lenslerin yüzücü gözlüğü olmadan kullanılmasını önermiyoruz. Havuzlardaki klor ve mikrobik olaylar gözde çeşitli enfeksiyonlara yol açabileceği gibi kontakt lensler tarafından emilerek lense de zarar verebilir. Ayrıca su altında gözler açılırsa lensler gözden çıkabilir. Yüzerken kontakt lens ile yüzücü gözlüklerini birlikte kullanarak görme sorunu çözülebilir" diyor.

KONTROL ŞART
Dr. Ersin Kutluçınar, havuz ve deniz kenarında lensi tercih ettiğini belirterek şu uyarıda bulunuyor: "Kontakt lens kullanıcıları yaz aylarında gözlerinde kuruluk, alerji ve kızarma hissederlerse, bu durumu doktorlarına bildirmelidir."

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Renkli lensler de dahil olmak üzere tüm lensler doktor muayenesi sonrası kullanılmalı ve düzenli göz kontrolleri yapılmalı.
Ellerinizin ve tırnaklarınızın temizliğine dikkat edin.
Lensleri takmadan önce ve çıkardıktan sonra solüsyonu ile temizleyip durulayın. Kaplardaki solüsyonu her gün değiştirin.
Lens temizliğini kesinlikle musluk suyu veya herhangi bir suyla yapmayın. Mutlaka solüsyon ile yapın.

DAMLA VE MERHEM KULLANMA
Banyo yaparken ve yüzerken lenslerinizi kullanmayın.
Gözünüzde herhangi bir rahatsızlık, kızarıklık, batma, bulanık görme, ağrı gibi şikayetiniz olduğunda hemen lens kullanımına ara verip doktorunuza başvurun.
Lenslerinizi çıkarmaya çalışmadan önce gözünüzde olduğundan emin olun.
Göz doktorunuza danışmadan göz damlası ve merhemi kullanmayın.
Sadece kendi lenslerinizi kullanın, kendi lenslerinizi başkalarıyla paylaşmayın.