Yazı formda karşılamak için öncelikle vücudunuzu tanımanız gerekiyor. Fazla kilolarınızdan kurtulurken, egzersiz fobinizi de yenin.


Vücudunuzdaki yaşlanma belirtileriyle savaşırken, enerji seviyenizi artırın. Cildinize sağlıklı bir ışıltı verecek beslenme tüyolarını uygulayın.Yazla birlikte yeniliklere de hazır olun

FORMDA KALIN
Öncelikle sizi egzersizden soğutan tüm kayıtları hafızanızdan silmeniz gerekiyor. Nefes nefese kalmadan, acı çekmeden de kusursuz bir vücuda sahip olmak mümkün. Yıllardır fitness dünyasının hor gördüğü yürüyüş ise, egzersizlerin gerçek kraliçesi sayılıyor.

DİK DURUN
Büyüme çağındaki genç kızların en sık duymak zorunda olduğu replik bu. Evet; anneler haklıydı. Kambur durmayı bıraktığınızda on yaş daha genç, birkaç santim daha uzun ve beş kilo daha zayıf görünürsünüz. Boynunuzu dik tutun, omuzlarınızı gevşek bırakın ama aynı zamanda arkaya doğru itin. Bel bölgenizi uzatın ve kalça kaslarınızı sıkın. Mükemmel bir duruşa sahip olmanın en etkili yollarından biri ise tartışmasız, pilates.

MÜKEMMEL BACAKLAR
Eğer gerçekten mükemmel bir görünüme kavuşmak istiyorsanız, ayak bileklerinizden baldırlarınıza kadar tüm bacağınız formda olmalı. Biçimli baldırlar için bir merdiven basamağının üzerine çıkın. Parmaklarınızın ucuyla basamakta durun. Topuklarınızı basamaktan aşağı doğru sarkıtın. Daha sonra, parmak uçlarınızda yükselin ve yine topuklarınızı sarkıtın. Haftada üç defa, on beş tekrarlı üç seti tamamlamaya gayret edin. Bacakları en çabuk forma sokan egzersiz ip atlamaktır. İp atlarken mümkün olduğunca yukarı sıçramaya, hızlı bir tempo yakalamaya çalışın.

ÇABUK ETKİ
Fitness salonlarından hoşlanmıyor olabilirsiniz ama bikini mevsimine kadar forma girmenin en kolay olmasa da en çabuk yollarından biri, kısa zamanda fark yaratacak bir derse yazılmak. Son dönemde spor dünyasının en popüler egzersizlerinden biri olan kardio çalışmalarına katılabilirsiniz.

ÖNERİLER
Keyif alacağınız ve hayatınıza adapte edebileceğiniz bir egzersiz bulun.
Unutmayın, önemli olan sürekliliktir.
Her gün yirmi dakika hareket edin. Dans edin, yürüyün, yüzün.
Eğer tüm vaktinizi kardio yaparak geçirirseniz kas kütlenizi kaybedersiniz.
Haftada bir günü kaslarınıza ayırmayı ihmal etmeyin.
Kendinize aşırı yüklenmeyin, çok fazla yorulursanız sağlığınız tehlikeye girer. Üstelik aşırı yüklenme spor yapma isteğinizi de köreltir.
Yavaşlayın. Mesela çok hızlı mekik çekerseniz, kaslarınızı yeterince zorlamazsınız. Amacınız, hareketi mümkün olduğunca yavaş yaparak yerçekimine direnmek olmalı.

EVET
Ipod'unuza sevdiğiniz şarkıları yükleyin ve egzersizi keyifli bir hale getirin. Emin olun, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yirmi dakikadan uzun süren egzersizler vücudun yağ yakma mekanizmasını tetikler.

HAYIR
Stres hormonu, karın bölgesinde yağlanmaya yol açar. Egzersizler arasında uzun molalar vermeyin; mola yerine mekik çekin, çökme hareketi yapın. Böylece daha çok yağ yakmış olursunuz.

***

ZAYIFLAYIN
Vücudumuzu paltoların içine saklama günleri geride kaldı; artık kış kilolarından kurtulma zamanı. Eğer zayıflamak ve zayıf kalmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey popüler rejim furyalarına kapılmamak.

YENİ YAKLAŞIMLAR
İlk aşamada kalori hesaplamayı bırakmak ve asıl, kan şekerinizi sabit tutmaya odaklanmak gerekiyor. On yıl öncesine kadar, kilo vermek için az yağlı veya tamamen yağsız bir diyet önerilirdi. Beslenme uzmanları artık bunun son derece yanlış bir yöntem olduğunu biliyor. Yağlı besinler, kan şekerinizi dengeleyerek açlık krizine girmenizi önler. Kilo vermek istiyorsanız yeterli miktarda protein tüketmeye özen göstermelisiniz.

ACİL DURUM
Farzedin bir hafta sonra tatile gidiyorsunuz ve maalesef birkaç kilo fazlalığınız var. Endişelenmeyin, hâlâ çok geç değil. Vücudun su tutmasına neden olan yiyecekleri azaltarak, bir hafta içinde birkaç santim incelebilirsiniz. İşte kısa süreliğine hayatınızdan çıkarmanız gereken yiyecekler: Nişasta, şeker, tuz ve yüksek oranda sodyum içeren konserveler. Greyfurt, kuşkonmaz ve yeşil çay gibi doğal besinler ise su atılımına yardımcı olur.

DOĞRU BESLENME
Herkes çok zayıf göründüğünüzü söylerken, siz hala birkaç kilo fazlalığınız olduğunu düşünüyorsunuz. Kendinizi daha da aç bırakırsanız, vücut yağı tutar ve kastan yemeye başlar. Bu da bütün dokuların zarar görmesi anlamına gelir. Forma girmek istiyorsanız doğru ve sağlıklı beslenmelisiniz

ÖNERİLER
Yediklerinizin kalitesine ve miktarına dikkat edin.
İşlenmemiş yiyecekler, kepekli pirinç, sebze ve meyveler, yüzde yüz enerji anlamına gelir.
Öğün aralarında su içmeye özen gösterin, çünkü yemek sırasında içilen su, sindirimi olumsuz yönde etkiler.
Yoğurt yiyin. Uzun süre tok tutar ve kan şekerini dengeleyerek iştahı kontrol altına almaya yardımcı olur.
Meyve ve sebzeleri mevsiminde yemeye dikkat edin. Daha çok vitamin ve besin maddesi içerdikleri için enerji seviyenizi artırırlar.

EVET
Probiyotik besinler şişkinliği önlemek için birebir. Doğal yoğurt veya kefir tüketin.

HAYIR
Fermente besinler, (alkol, şeker ve balsamik gibi) şişkinliğe neden olur. Sık tartıya çıkmak rejiminizi sabote eder. Susuz kalmak yağ yakımını engeller.

***

GENÇLEŞİN
Eminiz çoğu kadın gibi siz de anti aging yatırımınızın hemen hepsini yüzünüze yapıyorsunuz. Endişelenmeyin, vücudunuzun daha genç ve canlı görünmesi için hiçbir zaman geç değil.

SIKILAŞIN
Karın, bacak ve kollardaki sarkma ve elastikiyet kaybıyla savaşma konusunda, radyo frekansıyla çalışan Thermage CPT'nin üzerine yok. Thermage teknolojisinin en gelişmiş hali olan bu lazer sistemi, eski makinalara göre hem daha etkili, hem de daha az acılı.

HAREKET EDİN
Spor sadece forma sokmaz, aynı zamanda cildinizin güzelleşmesini ve selülit sorununu kontrol altına almanızı da sağlar. Kan dolaşımını artıran bütün egzersizler, cildinize daha çok oksijen ve besin gitmesine yardımcı olur. Bu da daha parlak, daha pürüzsüz ve canlı bir ten anlamına gelir.

İNCE KIRIŞIKLIKLARI SİLİN
Yaşlanma belirtilerinden ilk etkilenen bölgelerden biri dekoltedir. Önceliğiniz, vücudun diğer yerlerine göre daha ince ve hassas olan bu bölgeyi güneşin zararlı ışınlarından korumak olmalı.

ÖNERİLER
Cilt güzelliğiniz için antioksidan içeren besinler tüketin. A, C ve D vitaminleri açısından zengin bir diyet, yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli bir cilt sağlar.
Güneş koruması öncelikleriniz arasında olsun. Deniz kenarında geniş spektrumlu, yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın.
Duş sırasında bacaklarınızı ve kalçalarınızı fırçalayın. Bu basit işlem, kan dolaşımını artırarak selülit oluşumunu engelleyecektir.

EVET
Şekere veda edin. Fazla şeker tüketmek, cilde gençliğini ve esnekliğini veren kolajen ve elastin liflerine zarar vererek, yaşlanmayı hızlandırır.

HAYIR
Stres düzeyini artıran her şey, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve erken yaşlanmanıza neden olur. Kahve içmek sanılanın aksine enerji vermez.

***

YENİLENİN
Ruh haliniz, sağlığınızı ve tüm vücudunuzu etkiler. Mutluyken salgıladığınız serotonin hormonu, cildinizin ışıldamasını ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlar. Kısacası aşık olduğunuzda, gerçekten güzelleşiyorsunuz.

DETOKS ZAMANI
Gerginlik yaratan, stresli durumlarda, vücut adrenalin, kortizol ve kortizon hormonları salgılamaya başlar. Eğer stres hayatınızın bir parçası haline geldiyse ve vücudunuz devamlı strese maruz kalıyorsa, bir süre sonra enerji için protein, yağ ve karbonhidrat yakmaya başlar. Gergin olduğunuzda girdiğiniz tatlı krizinin nedeni budur. Stresi hayatınızdan çıkarmanız imkansızsa, en azından onunla baş etmeyi öğrenin.

IŞILDAYIN
Dilediğiniz kadar formda olun, kuru ve cansız bir cilt plaj güzelliğinizi sabote edecektir. Ve bilinenin aksine ne kadar su içerseniz için cildinizi nemlendiremezsiniz. Uzmanlar, somon balığı, ceviz ve keten tohumunda bulunan yağ asitlerinin, cildi içeriden nemlendirmenin en iyi yolu olduğu konusunda hemfikirler.

ÖNERİLER
Diyet içeceklerden sakızlara kadar yapay tatlandırıcı içeren her şeyi hayatınızdan çıkarın.
Su için. Su içmek, konsantrasyonunuzun artmasını sağlar ve iştahı keser. Birçok insan susadığını fark etmez ve susuzluk hissini açlıkla karıştırır.
Kötü bir gün mü geçirdiniz? Hemen duşa girin. Akan suda bulunan negatif iyonlar, hem enerji seviyenizi artırır, hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

EVET
Güneş koruyucu kullanmak yaşlanma belirtilerinden korunmanın en etkili yoludur.

HAYIR
Sigara içmek dolaşımı etkileyerek, selülit sorununun artmasına neden olur.