Hodking Hastalığı


Hodgkin hastalığı genellikle 20-40 yaşları arasındaki erkeklerde görülür. Daha az olara, da kadınlarda görülmektedir. Hastada genellikle boyun bölgesinde koltuk altında ve/veya kasık bölgeside yavaş, ama ilerleyici bir biçimde büyüyen lenf bezi ilk belirti olarak ortaya çıkar. Lenf bezi ellendiğinde, derialtında sert ve ağrısız bir kitle olarak hissedilir. Buna ek olarak, halsizlik, iştahsızlık, zayıflama, terleme, ateş, bel ağrıları, karın ağrıları gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Lenf bezleri fazla büyüdüklerinde komşu sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olabilirler. Büyüyen bir lenf bezi nefes borusu (trakea) üzerine baskı yaparak, nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtilere neden olabilir, öksürük balgamsız, yani kuru ve inatçıdır. Özofagusa baskı yapan büyümüş bir lenf bezi, yutma güçlüğüne (disfaji) neden olabilir.

Lenf bezleri, akciğerlerdeki bronşlar üzerine baskı yapıp onları tıkayarak atelektaziye neden olabilirler. İştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık -ishal gibi belirtiler de hastahğın sindirim kanalını tutmasından kaynaklanır. Kemik ağrıları, sarılık, xiuyu kusurları, kaşıntı gibi belirtiler hastalığın kemik, karaciğer, sinir sistemi ve deriyi tutmasından kaynaklanabilirler.

Hodgkin hastalığında anemi, trombositlerin sayıca artması (trombositoz), Özellikle “Nötrofil” denilen alyuvarların artışına bağlı lökositoz ve çok az vakalarda da lenfosit azlığı (Lenfopeni) biçiminde bir kan tablosu gelişmektedir. Hodgkin hastalığında, ışın ve ilaç tedavisinden yararlanılmaktadır, îlaç tedavisinde kısaca MOPP olarak