Faranjit Nedir - Tedavisi Nasıldır


Faranjitin nasıl tedavi edildiğini anlatmadan önce faranjit hakkında biraz bilgi vermek gerekmektedir. Faranjit kişilerde genellikle kışın görülmekte olan, çeşitli mikrop ve bakterilerin boğaza yerleşmesi sonucunda bu bölgede iltihaplanmaya neden olmalarıyla görülen bir hastalıktır. Faranjit tek başına bir hastalık olabileceği gibi başka hastalıkların da başlangıcının habercisi olabilmektedir. Faranjit bronşit hastalığına neden olmakta ve faranjit sonrasında grip veya nezle gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Faranjit hastalığı bazı kişilerde uzun süreler boyunca nüksetmektedir. Bu durumdaki faranjite kronikleşmiş faranjit adı verilmektedir. Kronik faranjit oluşan kişilerde hastalığa bağlı olarak çok büyük şikayetler gözlenmemektedir. Faranjitin başlangıç aşamasında olduğu ve en şiddetli dönemin yaşandığı türüne ise akut faranjit adı verilmektedir.

Faranjit tedavisine başlamak için öncelikle faranjite neden olan durumun ortaya çıkarılması ve buna göre tedavi yöntemlerinin belirlenmesi son derece yerinde olacaktır. Örneğin faranjite neden olan durumda sinüzitten şüpheleniliyorsa mutlaka film çekimi yapılıp durumun kesin olarak ortaya çıkarılması gerekmektedir. Faranjit tedavisine başlarken faranjitin türünün belirlenmesi için yapılacak işlemlerden birisi de hastanın boğazından kültür alınmasıdır. Bu kültürde yapılan incelemeler sonrasında faranjit hastalığının mikrobik olup olmadığı kesin olarak ortaya çıkacaktır. Faranjit tedavisinde doktor tavsiyesiyle antibiyotik kullanımı da gerçekleştirilebilmektedir. Faranjit tedavisinde antibiyotik kullanımı virüslere bağlı olarak ortaya çıkan faranjit tedavisinde pek etkili olmasa da mikrobik nedenlerle ortaya çıkan faranjit hastalığının tedavisinde son derece etkili olacaktır. Bütün bu bilgilerin ışığı altında faranjit tedavisinde izlenecek yolların faranjitin akut faranjit veya kronik faranjit olmasına göre değişkenlik gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kronik faranjitin tedavisinin zor ve uzun sürdüğü kesinlikle unutulmamalıdır. Kronik faranjit tedavisinde öncelik olarak bu durumun ortaya çıkmasına neden olan herhangi bir hastalığın var olup olmadığı araştırılı ve varsa o hastalığının tedavi yolları uygulanır. Kronik faranjitte pastil kullanımının etkili olmadığı ve hastalığın genellikle ne kadar sürerse sürsün tam olarak bitirilemediği de unutulmamalıdır.

Akut faranjitin tedavisinde ise hastalığın ortaya çıkmasına virüsler neden olduysa antibiyotik kullanımı faydalı olmayacaktır. Fakat bazı durumlarda akut faranjite neden olanlar hem virüsler hem de mikroplar olabildiği için mikropların öldürülmesi için antibiyotik kullanımı doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Bu durum da antibiyotik kullanımı akut faranjitin tedavi süresini kısaltmaktadır. Akut faranjit tedavisinde şifalı çay tüketiminin de faydalı olduğu bilinmektedir. Akut faranjite bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların azaltılması için ağrı kesici ilaçlar, oluşan yüksek ateşin düşürülmesi için ise ateş düşürücü ilaçlar doktor tavsiyesiyle kullanılabilmektedir.

Faranjit tedavisinde kullanılan ilaçlar: Farex, Tantum verde gibi spreyler strefen pastil, neolit pastil gibi boğaz rahatlatıcılar işe yarayabilir ancak kornik faranjit inatçı bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi veya farklı tedavi metodları gerektirebilir. Faranjit için kullanılan antibiyotikleri internetten değil doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Ancak az önce saydıklarımız boğazınızı rahatlatır bir de sürekli ılık su içmek Faranjite iyi gelir