Domates


Domatesleri buzdolabında muhafaza etmek renginin solmasına ve tatsızlaşmasına neden olur. Mutfak tezgahında tutabilirsiniz.


Kavun Karpuz


Karpuz ve kavunu buzdolabı dışında saklayın. Yapılan bir araştırmaya göre oda sıcaklığında saklandığında içerisindeki antioksidan oranının korunduğu görülmüş. Kestikten sonra3-4 gün buzdolabında tutabilirsiniz.


Patates


Soğuk patatesin içerisinde bulunan nişastanın kaybolmasına ve kötü bir tat almasına neden olur. Karanlık serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.


SoğanBuzdolabındaki nem soğanların küflenmesine neden olur. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan bir çekmecede saklayın.


Sarımsak


Sarımsağın güçlü aromasını serin ve kuru bir ortamda muhafaza edin. Kafasını kopardıktan sonra 10 gün içerisinde kullanın.


Elma


Taze elmalar mutfak tezgahında şık durduğu kadar sağlıklı da kalır. Bir ya da iki hafta içerisinde tüketmezseniz onları buzdolabına koyarak ömrünü biraz daha uzatabilirsiniz.


Dut


Taze çilek dut gibi meyvelerin tadı oda sıcaklığında daha güzeldir. Ne kadar çabuk tüketirseniz o kadar iyidir. Uzun vadeli saklamak için buzdolabına koyabilirsiniz. Yalnız bu meyvelerin dolapta erimemesi ve küflenmemesi için yıkamadan dolaba koyun.


Sert Meyvalar


Şeftali kayısı ve erik gibi meyveleri olgunlaşmaları için oda sıcaklığında muhafaza edin. Eğer meyveleri zamanında tüketemediyseniz ömrünü birkaç gün daha uzatmak için buzdolabına koyabilirsiniz.