Renkler hastalık habercisi olabilir!


Vücudunuzda beliren bazı renklerin hastalık işareti olduğunu biliyor musunuz?

Uzmanlar, ciltteki renklerin bazı ciddi bir hastalığın eşiğinde olduğu anlamına gelebileceği uyarısında bulundu.

Memorial Hizmet Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Uzman Doktor Nafiz Karagözoğlu, vücutta renklerle belirti veren hastalıklar hakkında bilgi verdi. Renklerin sarılık, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, KOAH gibi pek çok hastalığın habercisi olabileceğini vurgulayan Karagözoğlu, özellikle kırmızı renkli lekelerin önemsenmesi gerektiğini ifade etti.

BEYAZ RENK BİR ÇOK HASTALIĞIN BELİRTİSİ


Albinizm: Normalde derinin rengini veren farklı miktarlardaki melanin pigmentinin; genetik olarak doğumdan itibaren olmamasıyla gelişir. Kişinin ten rengiyle birlikte saçları, kaşları ve kirpikleri de beyazdır.

Piebaldism: Doğumsal olarak bedendeki bazı bölgelerde melanin pigmenti yokluğudur. Çeşitli büyüklüklerde ve bedenin farklı yerlerinde beyaz lekelerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Vitiligo: Vücutta doğuştan var olan melanin pigmenti, çeşitli nedenlerle daha sonra bölgesel olarak kaybolursa bu hastalığa “vitiligo” adı verilir.

KARACİĞER VE SAFRA KESESİ HASTALIĞININ RENGİ

Sarılık: Gerek mikropların neden olduğu, gerekse çeşitli nedenlerle karaciğer ve safra kesesinden safra akışının engellendiği hastalıklarda; cilt sarı bir renk alır. Bunun nedeni vücutta artan bilirubin maddesidir.

TURUNCU RENKLİ GIDALARA DİKKAT!

Karotenemi: Turuncu renkli gıdaların fazla miktarda tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Cilt rengi turuncuya yakın bir renk olabilir.

Sarılık: Sarılıkların bazı durumlarında turuncuya kaçan sarı renk görülebilir.

YEŞİL VE SİYAH RENK SARILIK BELİRTİSİ OLABİLİR


Verdin ikter: Sarılık hastalığı sırasında bilirubin denilen madde belli bir düzeyin üstüne çıktığında, derinin rengi yeşilimsi bir görünüm alır. Buna “yeşil sarılık” denir.

Melas ikter: Sarılıkta bilirubin düzeyinin aşırı artması sonrası “siyahımsı sarılık” olabilir.

KIRMIZI LEKELER ÖNEMSENMELİ

Eritem: Aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesinde, döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında deri rengi kırmızı olabilir.

Flushing: Belli bir bölgede oluşan aşırı kırmızılıktır. Yüzde ve ensede geçici olarak ya da devamlı olarak görülebilir. Alkol alımı sonrası, bazı ilaçların yan etkisi olarak, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde heyecan halleri sırasında oluşmaktadır.

BÖBREK HASTALIKLARININ RENGİ

Addison hastalığı: Derinin rengi kahverengi ya da koyu kahverengidir. Böbrek üstü bezlerinin bir hastalığıdır.

Böbrek yetmezliği: Deri rengi toprak rengine benzer kahverengi bir hal alır.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARININ RENGİ: MAVİ-MOR

Kalp- damar hastalıkları:
Özellikle atardamar ve toplardamar kanının karışmasına neden olan hastalıklarda, dil, dudak, parmak uçları, ayaklar gibi bedenin uç kısımları mavi-mor renk olur.

Hemoglobin hastalıkları: Kırmızı kan hücrelerinin oksijeni taşıyan bölümüdür. Doğumsal veya sonradan gelişen bazı hastalıklarda, hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Sonucunda hastanın bedeninin rengi mavi-mor renkli olabilir.

Kalp yetmezliği:
Kalp yetersizliği sonucunda dolaşımın bozulduğu ve akciğerlerden oksijenlenmenin azaldığı durumlarda; bedenin rengi hastalığın ağırlık derecesine göre mavi-mor renk alabilir.

Vasomotor bozukluklar: Damar kasılma ve gevşemesinin bozulduğu hastalıklarda da beden rengi mavi-mor renk alabilir.

MOR RENK AKCİĞER HASTALIĞININ BELİRTİSİ


KOAH: Oksijenlenmenin bozulduğu hastalıklardan biride uzun süren tıkayıcı akciğer hastalığıdır. Bu hastalıkta da ağırlık derecesine göre deri rengimiz mavi-mora yakın bir hal alabilir.

Şok: Dolaşım bozulduğunda, tansiyon dediğimiz damar içi dolaşım basıncı yetersiz hala gelir. Beden rengi maviden mor renk tonlarına doğru değişim gösterir.

Travmalar: Özellikle deri altı yağ dokusu ince, az, zayıf olan bölgeler darbeye maruz kaldığında damar yapılarının bozulması ve cilt altına kanaması sonrası bölgesel mor renk oluşabilir. Yumruk sonrası göz morarması gibi ve günlük hayatta mor renkle ilgili olarak en çok bilinen hastalıkta muhtemelen budur.