Boynunuzda müthiş bir ağrı mı var? Hatta ağrı omzunuza kadar da mı yayılıyor? Sürekli masaj yapılmasını mı istiyorsunuz? Bu sebepten bir türlü dikkatini toparlayamıyorsanız ve bu ağrılar birkaç günden fazla sürüyorsa, bu boynunuzda bir problem olduğunun sinyallerini vermektedir. Boyunda sık karşılaşılan problemlerden biridir boyun düzleşmesi. Normal insanlardaki konumu “C” şeklinde olan boyun, hasta olan insanlarda yandan bakıldığında boyun omurları bir cetvel gibi dümdüz görünür.

Belirtileri nelerdir?

* Düzleşen boyunda beyine yeterince kan gitmediği için baş ağrısı,
* Bulantı, baş dönmesi, unutkanlık halleri,
* İlerleyen vakalarda ise isteksizlik ve konsantrasyon bozuklukları görülür.

Tedavisi nasıldır?
Tedavi edilmesi gerekli olan bir hastalık olup, kendi kendine iyileşmez. Yukarıdaki ifade edilen belirtiler azmaya başlar. İlaçlara tepki azalır. Ağrı iyice yayılmaya ve güç kaybı yaşanmaya başlar. Başlangıç safhasında antienflamatuar ilaçlar, sıcak uygulama, dinlenme ve ağrı kesiciler işe yarayabilir. Bu arada boyun egzersizlerini ihmal etmemelisiniz. Boyun egzersizlerinin uygulanması düzleşmiş boyunu eski haline döndürmeyi mümkün kılmaktadır. Boyun egzersizleri ile ilgili makalemiz sitemizde “Boyun Egzersizleri” başlığı altında yer almaktadır. İlerlemiş vakalarda mesela boyuna kadar yayılma varsa bir doktora görünmenizde yarar vardır. Doktorunuz size fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi önerebilir. Bunlara ilaveten masaj da etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda akupunktur tedavisi ile de olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlermiş düzleşmeye bir de fıtık eklenmişse hastanın durumuna göre cerrahi operasyon gerekebilir.

Peki, nelere dikkat etmeliyiz?
* Yüksek yastık kullanmayın, koltuk kenarlarında dinlenmeyin
* Uzun süre öne eğik pozisyonda durmayın
* Kötü duruş alışkanlığı
* Mutlu olmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın. Stresi azaltın. Çünkü bu iki madde direk olarak boyun sinirlerine etki eder.
* Ağır kaldırmayın
* Tek kolla yük taşımayın
* Islak saçla dışarı çıkmayın
* Klima, vantilatör önünde ve cereyan eden yerlerde durmayın