Vücutta Oluşan Morluklar

MORARTILAR – VURUKLAR
Morartılar, şişmeler, vuruklardan oluşan bereler, çürükler, kan oturmaları yalnız çocuklara özgü değildir.
Tıp dilinde bere, çarpma sonucu oluşan bir doku zedelenmesidir; deri ve dokuda açık bir yâra yoktur; burada, küçük bir iç kanama söz konusudur. Bu iç kanama önce sarı renktedir, sonra maviye, kimi kez siyaha dönüşür ve sonunda kaybolur.

Önlem Ve Sağlık Koruma
Bir kazayı, genel önlem önerileri verilse de, kesin biçimde önlemek olası değildir.
Ne var ki, bir ölçüde de olsa, kazaların dokuncalarını kimi önerilerle önceden azaltabilmek mümkündür. Örneğin, çarpma sonucu berelenen bir kişi çokça aspirin almamalıdır. Kanı sulandırma etkisi olan bu ilaç berelerden oluşan kanamanın büyümesine neden olur.

DİKKAT! Bir çarpma olmadan vücudunuzun herhangi bir yerinde beliren «ani mavilikler» hemen tedavisine girişilmesi gereken bir kan dolaşımı sorununun işaretidir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurunuz.

Hemen Uygulanacak Tertipler
Bir yere çarptığınızda (ya da, bu, çocuğunuzun başına geldiğinde) çarpılan yere .Hemen küçük bir buz parçası uygulayın; acı azalacaktır ve siz, morarmayı önleyemeseniz de, hiç olmazsa belirecek acılı şişmelerin önüne geçmiş olursunuz. Derinize dokunca vermemek için buz parçasım bir kâğıt mendil üzerinden uygulamayı unutmayınız.

En eski çağlardan bu yana bilinen en tanınmış, en etkili ve hemen uygulanabilecek ilaç, kuşkusuz, öküzgözüdür (dağarnikası). Bu dağ bitkisi çiçeklerinden hazırlanacak demlemede emdirilecek bir pamuk ya da bezi berelenen yere uygulayarak kompres yapın (bir litre suya beş tutam); ya da bu amaçla bu bitkinin tentürünü kullanın.