Çok genç yaşlarda da meme kanserinin görüldüğünü belirten Radyoloji Uzmanı Dr. Feraye Çakır, "Bir kadın ın meme kanseri olmasında; aile, yakın akraba öyküsü, 12 yaş altı kişilerde erken adet görme, 50 yaş üstünde geç menopoz, 30 yaş üstü doğum gibi faktörler kontrol edilemeyen risk faktörleridir. Bunun yanında; alkol, sigara, şişmanlık beslenme, özellikle östrojen hormonu uzun süren tedavileri oral kontraseptif gibi faktörlerde meme kanserinde kontrol edilebilen risk faktörleridir" diye konuştu.

Özellikle tarama yöntemlerini bilmek ve bunları hayatımızda uygulamanın, kanserle savaşın ilk önceliği olduğunu söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Feraye Çakır 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olması nedeniyle, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli halk sorunlarından biri olan meme kanseri hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek için aydınlatıcı bilgiler verdi.

MEME KANSERİNİN İLK BULGULARI
Dr. Çakır, meme kanserinin belirtilerini şu sözleriyle anlattı "Meme kanserinde, en sık süt kanallarından gelişen duktal tipi görülür. Meme dokusu dışına çıkınca ilk olarak koltuk altı lenf bezlerini tutar ve sonra kemik akciğer ve karaciğere ulaşabilir. Erken dönemde ağrı yapmaz, semptom vermez. Büyüdükçe; memede ele gelen kitle, meme başı akıntısı, meme şeklinde ve büyüklüğünde değişiklik olması, meme ve koltuk altında şişlik, meme cildinde renk değişikliği, meme başının içe çekilmesi, portakal kabuğu görünüşü gibi bulgular verirse hemen doktora başvurulmalıdır."