Avustralya 'da Sydney Üniversitesi'nin yaptığı sporla ilgili kapsamlı bir araştırmaya göre, hareketsizlik dünyadaki bir numaraları ölüm nedeni. Yalnızca haftada beş gün ve günde yarım saat yürümek bile en tesirli ilaçtan bile daha etkili. Düzenli yürüyüş meme, kolon, akciğer ve prostat kanserlerinden yüzde 50 oranında koruyor. Kemoterapi gören kanser hastaları bile yürüyerek daha çabuk iyileşebiliyor. Düzenli yürüyüş ayrıca hipertansiyon, diyabet, kolesterol, obezite, depresyon ve kalp-damar hastalıklarına karşı en etkin yol.

Dünyada Amerikan Spor Hekimliği Derneği ile Amerikan Tıp Derneği'nin başlattığı 'Egzersiz İlaçtır' kampanyasının Türkiye ayağını, Aktif Yaşam Derneği yürütüyor. Türkiye'de, toplumun yüzde 80'inin hareketsiz olduğuna dikkat çeken Aktif Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar A.Demirel, "Üstelik en aktif olması gereken 15-19 yaş arasındaki gençler bile en hareketsiz olanlar. Genç nesil TV ve bilgisayar başında zaman geçiriyor. Yapılan araştırmalar hareketsizliğin, sigara kadar ölüme yol açtığını gösteriyor. Kronik hastalığı olanlar, doktorlarına da danışarak yalnızca düzenli yürüyüşle hastalığını kontrol altına alabilir" dedi.

"Araştırmalar yürüyüşün tüm hastalıklar için ilaç yerine geçtiğini gösteriyor" diyen Amerikan Spor Hekimliği Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Adrian Hutber ise artık birçok doktorun hastaları için ilaçtan önce reçetelerine spor yazdığına dikkat çekti.

Hızlı yürüyen daha avantajlı

Sydney Üniversitesi'nin araştırmasında ömür ile yürüme hızı arasındaki ilişkiye de bakıldı. 70 yaş üzerinde, 1705 erkekle gerçekleştirilen araştırmada, katılımcıların olağan yürüme hızı ölçüldü. Yürüme hızı saatte 3 kilometre ve daha az olan erkekler daha fazla ölüm riski taşıyor. Saatte 5 kilometre hızla yürüyebilen erkekler ise daha çok hayatta kalıyorlar.