Ağrıyı kesmek için doktor doktor dolaşan hastaların hatalı ameliyat kurbanı olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Serdar Erdine: Hastanın nereye başvurması gerektiğine aile hekimi karar vermelidir
İstanbul Ağrı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine; kaleme aldığı 'Ağrının Kitabı'nda, tüm ağrı türleri için korunma ve tedavi yöntemlerini anlatıyor. İşte ağrısız bir hayat için önemli bilgiler:

EN AZ ÜÇ AY SÜRMELİ
Herhangi bir hastalığın olağan seyrinden veya bir yaralanmanın iyileşme süresinden çok daha uzun süren, hatta aylar ve yıllar boyunca aralıklarla devam eden ağrıya; kronik ağrı denir. Bir ağrının kronik hale gelebilmesi için, üç ila altı aylık bir zamanın geçmesi gerekir.
'Doktordan doktora koşma hastalığı' denilen durum, kronik ağrılı hastalarda çok sık görülmektedir. Gittiği bir hekimden yeterince tatmin olmayan hasta, hemen başka bir hekime başvurur. Bunu yaparken hastanın tedirginliği ve ağrısı da artar. Ne yazık ki doktorlar da bu tuzağa düşerler. Hastanın geçmişini ve uygulanan tedavileri değerlendirip ona göre bir yol çizmek yerine; sıfırdan, daha çok kendi bildikleri bir tedavi yöntemini uygulamaya çalışırlar.
Bunda hekimlerin yanlış eğitilmesinin de rolü büyüktür. Her hekim, sonunda hastayı kendi uzmanlık alanı çerçevesinde görmeye alıştırılmıştır. Hastayı, kendi alanı doğrultusunda tedavi etmek ister.
İstanbul Tıp Fakültesi'nin bahçesine giren bel ağrılı bir hastanın nereye sevk edileceği çoğu kez belli değildir. Hasta kendiliğinden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğine başvurduğunda, fizik tedavi uygulanıyorsa veya romatoloji kliniğine başvurduğunda birtakım ilaçlar veriliyorsa ya da beyin cerrahisi kliniğine gittiğinde belinden yapılacak bazı iğnelerle tedavi edilmeye çalışıyorsa; bu, hastanın başına gelebilecek en büyük felakettir. Hastanın nereye başvuracağına kendisinin değil, kesinlikle aile hekiminin karar vermesi gerekir.

AĞRI OYUNLARI
Halbuki bu bel ağrılı hastanın, hastalığının o andaki evresinde uygulanabilecek tedavi biçimi aşağı yukarı bellidir. Uzman hekimin; hastalığın o aşamasıyla ilgili dala hastayı sevk etmesi gerekir.
Doktordan doktora koşma hastalığının hasta için belki de en tehlikeli yönü; ağrı psikolojisiyle ilgili haklı bir üne sahip Prof. Sternbach'ın deyimiyle 'ağrı oyunları' oynamasıdır. Ağrı oyunlarını oynayan kronik ağrılı hastaları sadece psikiyatrik bir hasta olarak kabul etmek yanlıştır. Bu hastalar gerçekten ağrıdan yakınan, kendine göre çözüm arayan, ancak tatmin olmayan hastalardır.

KRONİK AĞRI İLE BAŞA ÇIKMANIN 12 YOLU
1- Kronik ağrı, aynı yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı gibi bir hastalıktır. Tansiyon hastası durumunu nasıl kabulleniyorsa, siz de bu sorunu kabullenin.
2- Ağrı yüzünden işinizden ayrılmayın, kendinizi kısıtlamayın. Toplumla olan ilişkilerinizi artırın.
3- Ağrı yüzünden çevrenizdekilere kızmayın. 'Niye benim başıma geldi?' diye kendinize de kızmayın!
4- Ağrı kesicileri hekim kontrolünde kullanın. Bir süre sonra da yavaş yavaş ve yine hekim kontrolü altında kesin.
5- Ağrıdan kurtulmanız için gerekli olan egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Kondisyonunuzu artırmak için önünüze hedefler koyun.
6- Gevşeme egzersizleri çoğu zaman ağrı kliniklerinde öğretilir. Bu egzersizler, ağrıya bağlı olarak kasılan kaslarınızı gevşetir.
7- Ağrı yaşamınızın tümünü kapsıyorsa, bununla başa çıkmanın en iyi yolu kendinizi meşgul kılmanızdır. Bu amaçla hobilerinizi geliştirin.
8- Her gün aktivitelerinizi hedefler koyarak artırın. Birçok ağrılı durumda vücudun daha fazla çalıştırılması işe yarar.
9- Ağrınızı aile ilişkilerinde kullanmayın. Onlarla sağlıklı insanlar gibi ilişki kurun.
10- Hekiminize doğru bilgi verin. Aksi takdirde size zarar verebilecek yanlış kararlar almasına yol açabilirsiniz.
11- Birçok durumda ağrılı insanların acılarını ve dertlerini birbirleri ile paylaşmaları son derece işe yarayabilir. Zaten bu biçimde geliştirilmiş grup tedavileri de vardır.
12- Bir tedavi yönteminin yararlı olmaması diğerinin etkili olmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle umudunuzu yitirmeyin.

AĞRININ YAN ETKİLERİ NELER?
Halsizlik ve bitkinliğe bağlı olan uyku bozuklukları
Seksüel isteğin ve aktivitelerin azalması
Aşırı iştahsızlık ve kilo kaybı
Kabızlık
Psikomotor bozukluklar
İrritabilite (aşırı tepki) artışı
Hareketliliğin azalmasına bağlı eklem sorunları


GEREKSİZ MÜDAHALE SİNİRİ ZEDELEYEBİLİR
Doktordan doktora koşma hastalığına yakalananlarda; hastanın ağrısını tedavi etmek amacıyla gereksiz cerrahi uygulamalar yapılabiliyor. Bu ameliyatlar sonunda hasta geçmiş günlerini arar hale geliyor. Bu arada omurgası ya da sinirleri zedelenebiliyor. Bu kez de bu yan etkilerle uğraşmaya başlıyor.