Meme kanseri riskini azaltmak için; balık, sebze ve baklagil tüketmeye özen gösterin. Emziren kadınlarda ise meme kanserinin gelişme olasılığı düşüktür. Ayrıca çalışma saatlerinize dikkat edin; gece vardiyası kanser riskini artırır
Meme kanserinden korunmak için pek çok yöntem uygulanabilir. Kanser riski taşıyan kadınlar için önerilen korunma yöntemleri şöyle sıralanabilir; profilaktik mastektomi (kanserin yayılmasını önlemek için meme dokusunun alınması), emzirmek, gece vardiyasında çalışmamak ve doğru beslenme.

14 YIL SÜRDÜ
1999 yılında, New England Journal of Medicine adlı dergide, bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. 14 yıl süren bu araştırma; ailesinde meme kanseri öyküsü olan ve profilaktik mastektomi geçiren kadınları kapsadı. Kadınlar aile öykülerine dayanarak; yüksek risk ve orta derecede risk olmak üzere ikiye ayrıldı. Yüksek riskteki kadınların, kız kardeşlerinde yapılan bir kontrol çalışması; profilaktik bir mastektomi geçirmezlerse, kanser riskinin ne kadar artacağını gözler önüne serdi. Profilaktik mastektomi olan kadınların yaş ortalaması 42'ydi. Orta derecede risk grubunda yüzde 37.4 kadında meme kanseri beklendi fakat hastalık sadece dört kadında görüldü. Bu farklılık, riskin yüzde 89.5 azaldığı şeklinde yorumlanabilir.

GECE IŞIĞA MARUZ KALMAYIN
Geceleri ışığa maruz kalmanın; melatonin-epifiz bezinden (beyin tabanında bezelye büyüklüğünde küçük bir bez) salgılanan bir hormon yapımını baskıladığı, bunun da meme kanseri riskini artırdığı düşünülüyor. Melatonin hormonu anti-kanser etkisi oluşturuyor. Karanlık bu hormonun salgılanmasını uyarıyor, ışık ise tam tersi baskılıyor. Araştırmalar; gece vardiyasında çalışan kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 60 arttığını gösteriyor. Gece vardiyasında çalışanlara; meme kanseri riskini azaltmak için yatarken 3 mg. melatonin almaları öneriliyor.

SOFRADAN BALIĞI EKSİK ETMEYİN
Diyet; meme kanserinin önlenmesinde en önemli faktörlerden biridir. Araştırmalar; et, rafine şeker ve alkolün meme kanseri riskini artırdığını gösteriyor. Balık, hububat, soya, baklagiller, sebze, ceviz ve meyveler ise kanser riskini azaltıyor. Somon, uskumru ve ringa gibi soğuk su balıkları; Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu grup yağlar özellikle meme kanseri ile savaşmada çok yararlıdır.

KANSERE KARŞI EMZİRİN!
Emzirmek; meme kanserine karşı önemli oranda koruma sağlıyor. Bebeklerini en az üç ay emziren kadınlarda, meme kanseri görülme sıklığının azaldığı gözleniyor. Bunun nedeni; emzirmenin, yeni doğum yapmış annenin tekrar hamile kalmaması için yumurtlamayı geciktirerek östrojen düzeylerini azaltması olabilir. Östrojen bilinen bir risk faktörü olduğu için, östrojene maruz kalmadaki herhangi bir azalma, meme kanseri riskini de azaltıyor.