88422 - Uykuya dalamıyorsanız şekeri azaltın!

Hiç çalışmadığınız günlerde bile kendinizi sürekli yorgun hissediyor, her yeriniz ağrıyorsa, kol ve bacaklarınızda derman kalmıyorsa fibromiyalji hastası olabilirsiniz.

Ağrı ve yorgunluk şikâyetleriyle doktor doktor dolaşan birçok kişi aslında fibromiyalji hastası. Dr. fizyoterapist Gamze Şenbursa tıpta, yumuşak doku romatizması olarak tanımlanan fibromiyaljiyi kadınlarda erkeklere göre 7 kat daha fazla görülen sinsi hastalık olarak tanımlıyor.

Sıklıkla sabahları hissedilen hastalığın uyku bozukluğuna neden olduğunu söyleyen Şenbursa, “Bu hastaların üçte birinde büyüme hormonu salgısı azdır. Uyku düzensizliğinin en büyük nedenlerinden biri budur. Hastaların çoğunda kötü uyku vardır. Ağrı şiddetine bakmaksızın, hastaların büyük kısmı uykuya dalmada ve uykuyu sürdürmekte zorluk çekerler, sık uyanırlar ve sabah dinlenmemiş olarak kalkarlar.” diyor.

Fibromiyalji hastalarında beslenme ve egzersizin önemli olduğunu vurgulayan Şenbursa, şu önerilerde bulunuyor: “Bu hastaların özellikle şeker, kafein ve alkol tüketiminde dikkatli olmaları gerekiyor. Bazı araştırmalara göre magnezyum takviyesi bu hastaların semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.”