20541 - Zayıflık hastalığında yeni umut

Anoreksiya hastaları normal beslenmeye dönebilir


Fransa'daki bir araştırmada ilaçla tedavi edilemeyen anoreksik hastaların yeniden normal yeme düzenine dönebilmesine ışık tutabilecek sonuçlara ulaşıldı.

Fransa'daki Montpellier-Nîmes Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada labaratuvar ortamındaki anoreksik farelerin beyninde ödüllendirme merkezinde bir anormallik olduğu fark edildi. Anormalliğin mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin reseptörü 5-HT4'ü etkilediği ve aynı reseptörün farelerde hiperaktiviteyi de kontrol ettiği gözlendi.

Araştırmaya imza atanlardan Valérie Compan aynı zamanda anoreksiya ve madde bağımlılığının ortaya çıkışlarında ortak noktalar olduğuna dikkati çekti.

Compan uyuşturucu maddelerin ve anokreksiyanın beynin aynı bölümünü harekete geçirmesinin anoreksiyanın bir tür bağımlılık olduğuna işaret ettiğini anlattı.

Öte yandan araştırmada farelerde seratonin reseptörlerinin aktif olmadığı anlarda genelde bulimia hastalarında görülen aşırı yeme bozukluğunun ortaya çıktığına da vurgu yapıldı.

Serotonin reseptörleri ne kadar aktif olursa iştahı o kadar azalttığını keşfettiklerini söyleyen Compan böylelikle henüz ilaçla tedavi edilemeyen anoreksik hastaların serotonin reseptörlerini aktif olmayan hale getirerek onları yeniden normal yeme düzenine kavuşturma imkanı bulunabileceğini ifade etti.

Araştırma Translational Psychiatry dergisinin Aralık 2012 sayısında yayımlandı.

Yemek yememe ve aşırı sıkı diyet yapma gibi semptomlara sahip psikolojik bir bozukluk olan anoreksiya genelde ergenlik çağındaki genç kızlarda görülüyor.