Sigarayı soğuk havada içmek daha tehlikeli

Erkeklerin yanı sıra özellikle ekonomik düzeyi yüksek kadınların da sigara kullandığını anlatan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla Sağlam, ''Kadınlarda ekonomik düzeyi yüksekliğiyle sigara içme arasında bir paralellik var. Eğer kendisi maaş alıyor ve ekonomik durumu iyiyse sigara içme oranı daha yüksek. Normal ev hanımlarında o kadar fazla sigara içme yok. Şehirlerde kadınlar daha fazla sigara içiyor, köylerde ise az. Köylerde de erkekler daha fazla sigara içiyor'' diye konuştu.

Az sigara içmenin de zararlı olduğunu ifade eden Sağlam, soğuk havada içilen sigaranın daha zarar olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Soğuk havalarda insanlar ısınmak istedikleri için sigarayı daha derin çekiyorlar, sayı olarak da daha fazla içiyorlar. Daha derin çektikleri için de sigara daha tehlikeli oluyor. Hava soğukken hem sayı olarak hem de içim şekli olarak fazla içtikleri için daha çok zararlı. Sigaranın yaptığı hastalıkları artık herkes biliyor. Başta akciğer olmak üzere tüm sistem kanserlerinde etkili. Yani akciğer kanserini hem başlatıcı hem ilerletici konumunda. Diğer organ kanserlerinde de içmeyenlere göre kat kat daha fazla kanser riskini artırıyor. Bir kere kanser, kalp ve damar hastalıkları çok önemli. Felç, kalp krizleri, damar tıkanıklıklarına neden oluyor.''