tilya flower - Ihlamur Çiçeği Tilyanın Faydaları Nelerdir?


Tilya çiçeği kurutulup çay halinde kullanıldığında yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü özelliğiyle bilinir. Çay şeklinde içilince vücut ısısını artırarak bağışıklık sistemini güçlendiren tilya, balla karıştırılıp içilirse soğuk algınlığına, anksiyeteye ve mide ülserine de faydalıdır. Bunun yanı sıra içine biraz kekik, nane ve rezene da katıp içerseniz hem mide yanmalarına, hem de kusma türü rahatsızlıklara iyi gelir.

Klinik araştırmalar göstermiştir ki, tilya çiçeğinin çayı, safra kesesi problemlerinin giderilmesine (safra taşı hariç), mide sancısı ve hazımsızlığın giderilmesine, mideden kalbe basınç yapan fazla gazın (gastokardiyak sendromu) giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Tilya çiçeğinin içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler bulunmaktadır. Faydaları sayısız olmakla birlikte, her şifalı bitki gibi, özellikle alerjik bünyelerde aşırı kullanıldığında yan etkilerinin veya beklenmedik tehlikelerinin de olabileceği unutulmamalıdır.