1377673037 100 dis - Peynir Diş Çürümesini Engelliyor

Umulmadık zamanlarda başlayan diş ağrısı hayatımızı kabusa çevirir...Sağlıklı dişler için her gün en az bir defa ve mümkünse uyumadan önce dişlerimizi fırçalamak gerekiyor. Eğer diş macunumuz yoksa veya bitmişse diş fırçamızın kıllarını sıcak su ile yumuşattıktan sora diş macunu kullanmadan da fırçalayabiliriz. Diş fırçalamak ta tek başına yeterli değildir; aynı zamanda diş ipini de düzenli bir şekilde kullanılmalı. Altı ayda bir diş hekimi kontrolünden geçin ve diş taşı temizliği yaptırmamız gerekiyor.

DİŞ ÇÜRÜMELERİNE KARŞI SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan süt ve süt ürünlerinde bulunan kazeinin diş çürümesini önlemede yardımcı olan bir madde olduğunu belirtti. Çeşitli nedenlerden dolayı dişinizi fırçalayamadığınız zamanlarda peynir yenilebileceği tavsiyesinde bulundu.

Şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse, ağız suyla çalkalanmalı. Yine şekerli gıda yenildikten sonra ağza atılacak bir parça peynir, şekerin dişi çürütme etkisini gidermede yardımcı olması açısından son derece önemlidir.