Kısa bir süre öncesine kadar “mucize ilaç” olarak gösterilen aspirinin fazlası


Geçen hafta Harvard Üniversitesi uzmanları, erkeklerde düzenli ve uzun süreli aspirin kullanımının, kalp krizi riskini bu ilacı kullanmayanlara oranla yüzde 26 artırdığını ortaya çıkarmıştı. İlaçla ilgili son uyarı ise yine Amerikan hükümetine bağlı sağlık uzmanlarından geldi. ABD’nin ilaç otoritelerinden olan Önleyici Hizmetler Görev Gücü’nün uyarısına göre, kalın bağırsak kanserinden korunmak için düzenli ve uzun süreli olarak aspirin ya da ibuprofen, naproksen gibi steroid olmayan ağrı kesicileri 1 yılı aşkın süreyle günde 300 miligramdan fazla kullananlarda mide-bağırsak kanaması, felç ve böbrek yetmezliği riski yükseliyor. Bu ilaçların günde 100 miligramdan az alınması gerektiğini belirten bilim adamları diğer taraftan da, bu miktarda aspirinin kalın bağırsak kanseri riskini düşürmediğini belirtiyor. ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü bilim adamları bu ilaçların kansere karşı kullanılması durumunda “hastaya gelecek zararın, ilacın faydalarından daha fazla olacağını” kaydetti. Harvard Üniversitesi’nin son araştırmasında ise bazı ilaçların şu gibi risklere yol açabileceği ifade edilmişti.

Aspirin: Her gün düzenli olarak aspirin kullanan erkeklerde kalp krizi ihtimali, kullanılmayanlara oranla yüzde 26 artıyor.

Parasetamol : Haftada 6 ya da 7 gün düzenli olarak parasetamol kullananlarda yüksek tansiyon vakaları, ağrı kesici almayanlara oranla yüzde 34 artıyor.

İbuprofen ve naproxen gibi steroid olmayan iltihap önleyici, ağrı kesici ilaçlar (NSAID): Uzun süreli ve düzenli kullanımında tansiyon riski yüzde 38 artıyor. Haftada 15 ya da daha fazla NSAID hapı kullanan erkeklerde bu risk artışı yüzde 48’e kadar ulaşabiliyor.