Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak parmaklarında uyuşma veyahutta ağrı olmasının bir çok nedenleri vardır.
Burkulma ya da incinme romatizmal artrit enfeksiyonlu artrit gut aşırı kilolu olma çıkık kalp hastalığı böbrek hastalığı sinir tahribatı varisli toplardamarlar kireçlenme varis ve toplardamarlarda iltihap gibi damar hastalıkları ve diabet gibi sistemik metabolik hastalıklar ayak parmaklarında uyuşma ve hatta ağrılara neden olabileceği gibi uygun olmayan ayakkabı giymek uzun süre ayakta kalma sonucu da bu tip şikayetler olabilir...

Ayak ve ayak tabanlarının bakımınada dikkat etmeniz gerekir..
Mesela ; Her gün ayaklarınızı orta sertlikteki bir sabunla ve ılık suyla yıkayın. İlk önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin. Ayaklarınızı ıslak tutmayın. Her iki ayağınızı yumuşak bir havluyla hafifçe vurarak kurulayın ve parmak aralarınıza dikkat edin.

Ayak derinizi yumuşak ve nemli tutmak için kaliteli bir losyon kullanın -fakat parmaklarınızın arasına sürmeyin.

Ayak parmağı tırnaklarınızı bir yandan öbür yana doğru kesin. Köşeleri kesmekten kaçının. Tırnaklarınızı törpülemek için tırnak törpüsü veya zımpara tahtası kullanın. Eğer bir tırnak batması bulursanız doktorunuzu görün.

Antiseptik solüsyonlardan ve eczane ilaçlarından ısıtan petlerden veya ayağınızın üzerine konulan aletlerden kaçının. Ayaklarınızı radyatörlerin üzerine veya ateşin karşısına koymayın.
Ayaklarınızı daima ılık tutun. Yatakta gevşek çoraplar giyin. Ayaklarınızı yağmurda veya karda tutmayın. Kışın ılık tutan çoraplar ve ayakkabılar giyin.

Sigara içmeyin veya bacak bacak üzerine atarak oturmayın. Her ikisi de ayaklarınıza giden kanı azaltırlar.

Ayakkabılar ve çoraplar hakkında bazı temel tavsiyelerde de bulunayım.:

Asla yalınayak yürümeyin veya sandalet ve bantlı ayakkabılar giymeyin.
Ayakkabılarınızı dikkatli bir şekilde seçin ve giyin. Ayakkabılarınızı ayaklarınızın en büyük olduğu zaman günün geç bir vaktinde satın alın. Etkinliklerinize ara vermediğiniz bir zamanda rahat ayakkabılar satın alın.

Ayakkabılarınızın genişliğini uzunluğunu arkasını topuğunun ucunu (sonunu) ve tabanını kontrol edin. Sivri burunlu ve yüksek topuklu biçimli ayakkabılardan kaçının. Ayak parmakları ile ayakkabı arasındaki mesafesi derin olan ve üstü deriden yapılmış ayakkabıları satın almaya gayret edin. Yeni satın aldığınız ayakkabıları sadece iki saat veya daha kısa bir süre giyin. Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Giymeden evvel her bir ayakkabının içini gözden geçirin. Ayakkabılarınızı çok sıkı ya da çok gevşek bağlamayın.

Kısa ve uzun çoraplarınızı dikkatli bir şekilde seçin. Her gün temiz ve kuru çoraplar giyin. Delik ve kırışık kısa çorap giymeyin. Yazın ter emebildikleri için ince pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Kare burunlu çoraplar ayak parmaklarınızı sıkmayacaktır.

benim size önerim ; iyi bir merkezde bizzat bir fizik tedavi uzmanı tarafından muayene edilerek el ve ayak uyuşması ve karıncalaşma yapan hastalığın nedeninin tespit edilerek gereken tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

ayak uyuşması, ayakta uyuşma, ayak uyuşması nedenleri, ayak uyuşmasının nedenleri, ayaklarda uyuşma, ayak uyusmasi, ayak altı uyuşması, ayakların uyuşması, ayak uyuşmasının sebepleri, ayak uyusmasi nedenleri, ayak tabanı uyuşması, ayak uyuşması sebepleri, ayak parmaklarında uyuşma nedenleri, ayak tabanında uyuşma, ayaklarda uyuşma nedenleri