1392804026 100 meniskus - Menisküs Ameliyatları Nasıl Yapılıyor?

Menisküs ameliyatı artroskopi yöntemi ile 15 ile 30 dakika arasında sürüyor.


Diz eklemini oluşturan uyluk ve bacak kemikleri arasında yer alan menisküs dizin stabilitesini sağlayan ve süspansiyon yaparak kıkırdak yaralanmasını engelleyen bir yapıdır. Bu yapıda meydana gelen yırtık ve zedelenmeler artık korkulu rüya olmaktan çıkıyor.

ŞİKAYETLER NELER?

Menisküs problemlerinin belirtilerinde ilk bulgunun ağrı olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Tarık Sarışık, menüsküs yırtığın boyutlarına göre dizde kilitlenme, takılma, klick sesi gibi şikayetlerde olurken dizde şişliğin eşlik edebileceğini söyledi.

Ağrının genellikle diz kırma hareketlerinde (merdiven inip çıkma, tuvalet kullanımı, namaz kullanma ) kendini belli ederken düz yolda yürümede bulgu vermeyebileceğini ifade eden Sarışık, “Tekrarlayan diz kırma hareketleri ve dizin burkulması, dönmesi gibi yaralanmalar, dize alınan travmalar, ileri yaş (menüsküs dokusunun bozulması nedeni ile) en sık nedenlerdir.

TEDAVİ NASIL OLUR?

Menisküs yırtıklarının tanısı fizik muayene ve MR filmi ile yapılmaktadır. Yırtığın yeri, boyutu, hastanın fiziksel aktivitesi, ağrı seviyesi müdahale seçeneklerini değiştirir. Menisküs yapısında kan dolanımı olmadığı için (eklem zarına yapıştığı bölge hariç) yırtığın iyileşme potansiyeli çok zayıftır. Bu nedenle dış kenarda oluşan yırtıkların iyileşme ihtimali vardır” dedi.

15-30 DAKİKA ARASINDA SÜRÜYOR

Menüsküs ameliyatlarının bölgesel anestezi altında yapılmakta olduğunu ve 15 ile 30 dakika arasında sürmekte olduğunu ifade eden Sarışık, “Artroskopi denilen diz ön yüzden iki adet delikten kamera eşliğinde girilerek yırtık kısmın stabil hale getirilmesi işlemidir.

Artroskopi esnasında diz kıkırdakları ve bağlarda kontrol edilmekte aynı seansta onlara da müdahale edilebilmektedir. Hasta uyuşukluk geçtikten 2-3 saat sonra yürüyebilmektedir. Taburculuk aynı gün yapılmaktadır. Yapılan müdahaleye göre işe dönüş 10-20 gün arasında olabilir” diye konuştu.