Meme kanserinde nasıl beslenmeliyiz, meme kanseri beslenme önerisi, meme kanseri beslenme tavsiyeleri, meme kanseri olanlar ne yemeli, meme kanseri olanların yemesi gerekenler meme kanserine yakalanmış hastalar gerek aktif tedavi gördükleri dönemde gerekse de tedavi sonrasında kanserin hem önlenmesi hemde nüksünün önüne geçilmesi için beslenme ve gıda desteği alması gerekiyor. Meme kanserinde beslenme tavsiyeleri veren uzman doktorlar, meme kanseri hastalarının sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmalarının önemli olduğunun altını çizmekteler. Bu tavsiyeler genellikle yaşam tarzında bazı sağlıklı değişiklikler uygulanarak, kolayca elde edilebilecek önlemlerdir.


Meme kanserinde beslenme nasıl olmalıdır?

Meme kanseri ahstaları öncelikle beslenme önerilerine düzenli bir şekilde uymalıdırlar. Doktorlarının beslenme tavsiyelerinden kesinlikle çıkmamalı, beslenmelerinde ne tavsiye ediliyorsa o gıdayı yemeli ve içmelidir. Bu hususlara dikkat edildiği müddetçe meme kanseri önlenebilir ve tekrar etme riski de minimuma indirilebilir.

Kefir: Tümör oluşumunu engelliyor ya da var olanın ilerlemesini azaltıyor. Japonya'da fareler üzerinde yapılan araştırmada kefirin kanser riskini yüzde 53,6 oranında azalttığı saptandı. Kanser önleyici ilaçlarla birlikte kullanılması halinde ise bu oran yüzde 67'ye çıkıyor.
Kemoterapi gören meme kanserli hastalarda kefirin kemoterapinin yan etkilerini azaltma durumu incelendi ve bulantı, ishal, kusma, ağrı gibi bulgularda azalma görüldü. Kefirin kanser ve diğer hastalıklardaki olumlu etkisi birçok çalışmada kanıtlandı.
Brokoli: A, C, E ve karotin bakımından oldukça zengindir. Klinik çalışmalar brokolinin içerdiği koruyucu maddelerle özellikle meme kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtladı. Brokolinin antioksidan bakımından zengin olması da hücreleri serbest radikallere karşı koruyor.
Zeytinyağı: Zeytinyağında bulunan oleik asit meme kanserine karşı koruyucu özellikler taşıyor. Oleik asit meme kanseri oluşumunu tetikleyen geni baskılıyor ve harekete geçmesini engelliyor. Aynı zamanda meme kanserli hastalarda kullanılan ilaçların etkinliğini de artırıyor.
Zeytinyağının etkisinin artması için doğru kullanılması ve saklanması gerekiyor. Ayrıca çiğ tüketilmeli. Yemek yaparken kullanılırsa yemek pişmeden beş dakika önce ilave edilmeli.

Riski azaltan gıdalar

Soya: Meme kanserinin oluşumunda östrojenin seviyesi ve etkisi önemli. Östrojen seviyesinde yapılacak yüzde 15'lik azalma riski dört kat azaltıyor. Soya fasulyesindeki genistein, östrojenin etkisini azaltıyor. Soya kanda östrojen bağlayan maddelerin artmasını sağlıyor. Genistein kemikler ve kan yağları üzerinde östrojene benzer etki gösterip süt bezleri ve prostat gibi hormona bağımlı organları koruyor.
Üzüm çekirdeği: Özellikle üzüm kabuğunda bulunan resveratrol kanser önleyici özelliğe sahip. Üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunan polifenoller ise antioksidan özellik göstererek serbest radikallerin etkisini azaltıyor.
Üzüm çekirdeği ve üzüm çekirdeği ekstresi kansere karşı koruyucu olduğu gibi hastalığın tedavisindeki yan etkileri de azaltıyor.