İyi bir uyku vücudun dinlenmesini ve bazi organlarin kendilerini yenilemesini sağlar. Kişinin kendini mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar. Bu yüzden kaliteli uyku uyuyabilmek için bir takim şeylere dikkat edilmesi gereklidir. Kaliteli uykunun yaşam kalitesi açısından önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, kalitesiz uykunun yorgunluk ve gerginlik hissini artırdığını belirtiyor.

Kaliteli, deliksiz ve iyi bir uyku için yapılması gerekenler:

- Uyku zamanlarınızı kaçırmayın. Düzenli uyku saati uykusuzluk sorununa en önde gelen çözümdür.

- Sigara alışkanlığınız varsa yatmadan dört saat önce sigara içmeyi bırakın.

- Yatağınızı sadece uyku için kullanın. Yatakta çalışmayın, TV izlemeyin veya yemek yemeğin.

- Yeni yıkanmış yastık ve çarşaflar gevşemenize ve sakinleşmenize yardımcı olur.

- Yatmadan önce bir şeyler atıştırmayın. Özellikle karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekler uykuda kan şekerinizin düşmesine ve uyanmanıza neden olur.

- İdeal olan yastık yumuşak olmalı, ancak çok yüksek olmamalı, boynunuzu desteklemeli, alerji yapmamalı ve yıkanabilir olmalı. Yastığın boynunuzu desteklemesi uyku kalitenizi yakından ilgilendiriyor ve boyun ağrınızı azaltıyor.

- Parmak uçlarınızı gözlerinizin çevresinde dairesel şekilde yavaşca hareket ettirin. 1 dakika sonra ağzınıza doğru hareket ettirin, sonra boynunuza ve başınızın arkasına aynı hareketi uygulayın.

- Olabildiğince karanlıkta uyuyun. Eğer odada ışık olursa 24 saatlik vücut ritmi, melatonin ve serotonin üretimi bozulabilir.

- Alkolden kaçının. Bu tür içeceklerin etkisi geçince uykuya dalmak zorlaşır. Alkol derin uyku evresine geçmeyi zorlaştırır.

Uykusuzluğa neden olan ve en sık karşılaşılan etkenler aşağıda sıralanmıştır. Uyku bozuklukları; geçici, kısa süreli ve uzun süreli olarak da üçe ayrılır.

Geçici süreyle – birkaç gün süren:

Kısa süreli hastalıklar,
sosyal olayların yarattığı baskı,
jet lag,
çalışma saatlerindeki değişiklikler.
Kısa süreyle – birkaç hafta süren:

Bir yakının ölümü,
baskı hissetme,
ilaçlar.
Uzun süreli uykusuzluk:

Süreğen fiziksel hastalıklar
depresyon,
süreğen kaygı,
uzamış yas,
alışkanlıklar (çay, kahve içmek gibi),
alkol.
Birincil uyku bozuklukları:

Uykuda uzun süreli solunum durması
Huzursuz bacak sendromu
Narkolepsi