Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) kötü haber geldi. Örgüt ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından yapılan açıklamada, hava kirliliğinin kansere yol açtığı duyuruldu.

Günümüzün en büyük kabuslarından kanser, her geçen gün daha çok can almaya devam ederken son araştırmalar acı bir gerçeği ortaya koydu. Bilim insanları artık soluduğumuz kirli havanın da en az sigara kadar zararlı olduğunu söyledi.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın kanserojen maddelerin sıralamasının yapılmasından sorumlu Monografi Bölümü Başkanı Kurt Straif yaptığı açıklamada, “Monografi programının 40 yılı aşkın tarihinde, insanlar için kanserojen olan 100’den fazla kanıta ulaşılmış ve bunlar sınıflandırılmıştır. Araştırmalarda hava kirliği en yüksek sınıfın içinde yer alıyor” dedi.

Petrol, kömür gibi fosil kaynaklı yakıtların kullanımı, hava kirliliğine sebebiyet veren en önemli unsurlardan.

Havadaki zararlı partiküller çaplarına göre farklı adlar alıyor. Örneğin çapı 10 mikrondan küçük olanlar inşaat sektöründen kaynaklanıyor. Çapları 2.5 mikrondan küçük olanlara ise odun ateşi ve dizel motorlar neden oluyor. Bu partiküller solunum yolları ile vücuda girip kolayca kana karışabiliyor.

Ulaşım, tarım ve tekstil sektörleri ise güneş ışınları ile kimyasal reaksiyona giren trofosferik ozon oluşmasına neden oluyor. Pas ozonu ise insanlardan ve bitkilerden kaynaklanıyor.

Azot oksitlerin en tehlikelilerinden olan azot monoksit ve azot dioksit ise elektrik santrallerinden ve araç motorları yüzünden oluşuyor. Azot dioksit astım krizlerinin sıklaşmasının başlıca nedenlerinden.