Kan şekeri düşüklüğü (Hipoglisemi) neden kaynaklanmaktadır. Kan şekeri düşüklüğü, çok aç olduğunuzda ya da az yemekle çok egzersiz yaptığınızda, kan şekerinizin düşmesi sonucu bazı semptomlar hissedebilirsiniz. Bu hepimizde zaman zaman olur. Bu durumu düzeltmek de gerçek bir sıkıntınız yoksa, son derece kolaydır ve endişe etmeye gerek yoktur. Fakat düşük kan şekeri ya da diğer adıyla hipoglisemi sürekli yaşanan bir problem de olabilmektedir.

Şeker hastası olmayan kişilerde kan şekeri düşüklüğüne neler neden olabilir?

Karaciğer, böbrek ya da pankreastaki hastalıklar,
Metabolik problemler,
Bazı ilaçlar,
Alkol kullanımı,
Mide ameliyatları.

Semptomları nelerdir?

Semptomlar kan şekeri seviyesinin nasıl düştüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedirler.

Hafif hipoglisemi: Kendinizi çok aç hissedebilir ve kusma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ayrıca kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Kalbiniz daha hızlı çarpabilir ve terleyebilirsiniz. Ya da cildiniz buz kesebilir.

Orta şiddetli hipoglisemi: Çoğu zaman kişinin çabuk öfkelenmesine, gergin olmasına, korku duymasına ya da aklının karışmasına neden olur. Görüş bulanıklaşabilir ve kişi kendini dengesi hissedip, yürümekte zorlanabilir.

Şiddetli hipoglisemi: Kişinin bayılmasına neden olabilir. Kişi nöbet geçirebilir hatta komaya girebilir ya da sonucunda hayatını kaybedebilir.
Eğer gece vakti hipoglisemi yaşıyorsanız, yorgun ve baş ağrılarıyla uyanabilirsiniz. Ayrıca kabus görebilirsiniz. Ya da çok terlersiniz ve uyandığınızda çarşaflarınız terden ıslanmış olabilir.

Kan şekeri düşüklüğü teşhisi nasıl konulur?

Hipoglisemi tanısını koymak için doktorunuz size bazı fiziksel testler uygular ve sağlığınız ve medikal geçmişiniz hakkında sorular sorar. Kan şekeri seviyenize bakmak için testler uygular.

Tedavisi:

Ani bir hipoglisemi nöbetini yemek yiyerek ya da şekerli bir şeyler içerek geçirebilirsiniz. Mesela; meyve suyu, kola, süt, kuru üzüm ve şeker bu durumda size iyi gelecektir.
Fakat eğer hipogliseminiz daha uzun soluklu bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa, bu hastalıktan kurtulmak için tedavi olmanız gerekir. Ayrıca düşük kan şekerini önlemek için bazı davranışlara dikkat edebilirsiniz. Mesela doktorunuzla beslenme şeklinizi, ilaçlarınızı ya da egzersiz alışkanlıklarınızı nasıl değiştirmeniz gerektiği hakkında konuşabilir ve ondan yardım alabilirsiniz.