Diş ağrısını önlemek için ne yapmalıyım? Diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısı için ne yapılır, diş ağrısına bitkisel çözümler, diş ağrısına en iyi çözüm , diş eti hastalığı, diş eti iltihaplanmaları, diş çürüğü, diş çürüklerinden nasıl kurtulunur, diş ağrısı için neler yapılmalıdır?

Diş ağrısına bitkisel ve pratik çözümler!

Diş eti iltihaplanması, diş minesi aşınması ve diş çürümesi gibi pek çok sebepten dolayı diş ağrısından şikayet ediliyor. Hemen hemen herkesin herhangi bir döneminde yakalandığı bu ufak gibi görünen ama en çok sıkıntıya neden olan diş ağrıları kısa bir süre içinde dayanılmaz bir hal alabiliyor.

Yetersiz ve sağlıksız beslenme, bol miktarda şekerli gıda tüketimi, ağız içi sağlığına ve hijyenine özen gösterilmemesi gibi sebeplerden dolayı ağız içinde bakterilerin oluşmasıyla diş çürükleri oluşuyor.

Diş ağrısından şikayet edenlerin vakit kaybetmeden bir diş hekimine görünmesinde fayda var elbette. Ancak acil durumlarda, kısa süreli de olsa bu ağrıları dindirmek için hem bitkisel hem de pratik pek çok çözüm var.


İşte hem pratik hem bitkisel çözümlerden birkaçı…

Atkuyruğu otu, sıcak suda haşlanıp demlendikten sonra gün boyunca birden fazla gargara yapıldığında dişeti kanamaları, diş çürümeleri ve iltihaplanmalarına iyi geliyor.

Dişeti iltihaplanmalarının ilk aşamasındaysanız eğer, yaban mersininden yapılmış meyve suyunu uzun bir müddet ağızda tutarak etkili olması sağlanabilir.

Papatya ve biberiye ile demlenmiş çay süzülüp, limon tuzu eklenerek gün içerisinde gargara şeklinde tüketilebilir.

Mayıs papatyası kaynatılıp, demlenerek gün içinde gargara şeklinde tüketilmesi diş ağrıları için kısa süreli etkili olabilecek pratik çözümler arasında yer alıyor.

Ezilen maydanozun dişe sürülmesi
Kurutulmuş ebegümeci tuzlu su ile ıslatılarak ağızda çiğnenenmesi
Sirke ve defne yaprağının kaynatılarak gargara yapılması
Bal ve tuz macun haline getirilerek ağızda tutulması
Çörek otu ve sirke kaynatılarak gargara yapılması
Suya damlatılan karanfil esansının ağızda çalkalanması diş ağrıları için diğer bitkisel ve pratik çözümler arasında yer alıyor.