Yoğun iş temposu, stres vs her şey insanı sıkıntıya sokabiliyor. Kafamızı dinlendirmek ve vücudumuzu rahatlatmak gerekir. Vücudumuzun rahat olması ile de beynimiz normal işlevini yapmaya devam eder.

İnsanı bunaltan bu kadar şey varken, beynimizi nasıl zinde tutabiliriz. Yardımcı olacak 6 önerinden faydalanabilirsiniz.

Egzersiz yapmaya çalışın;

Egzersiz yapmak her açıdan faydalıdır. Egzersiz hem vücut sağlığını hem de beyin sağlığını olumlu yönde etkiler. Bol oksijen alımı ve seratonin salgılanması zihnimizin zinde olmasını sağlar. Terleyince, vücuttaki toksinleri atmış oluruz.

Balık tüketin;

Balık yemeye daha çok özen gösterin. İçerdiği yüksek miktardaki omega-3 ile zihnimizi olumlu yönde etkiler. Dikkati artırır. Ton balığı ve sardalya, yüksek miktarda omega-3 içerir.

Günlük 2 litreden az su içmeyin;

Su içmeye daha çok özen gösterin. Su içmek, vücut ve zihin sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Beynimizin genç kalmasını sağlar.

B vitamini alın;

B vitamini ve protein içeren besinler, hafızamızı güçlendiren ve zihnimizin genç kalmasını sağlayan besinlerdir.

Sürekli çalışmak yerine mola vererek çalışın!

Uzmanlar, uzun süre çalışmanın iş verimini düşürdüğünü ve beynimizi yorduğunu söylüyor. Aralarda küçük molalar vermek zihnimizin dinlenmesini sağlar.

Düzenli uyku!

Beynimizin dinlenmesi için en önemli kaynak uykudur. Günde 7 saat uyku ile beynimiz kendini yeniler ve zinde uyanırız. Uyku, vücut ve beyin sağlığı açısından çok önemlidir.