Adını hep duyduğumuz ama hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığımız bir hastalıktır. Hepatit hastalığı hakkında kısa bilgiler vermek istedik.

Hepatit Nedir: Hepatit (sarılık) karaciğerin iltihaplanmasından dolayı oluşan bir hastalıktır. Hepatit (sarılık) hastalığına hepatit virüsleri neden olur. Hepatit hastalığı A,B,C,D,E,G olmak üzere 6 çeşit virüsü bulunur. Hepatit virüslerinin dışında ilaçlar, alkol, uyuşturucular ve bazı zehirli maddeler de Hepatit hastalığına neden olur.

Hepatit Türleri:

Hepatit A : Genelde çocukluk çağında geçirilen Hepatit A, vücuda ağız yoluyla, kontamine (temiz olmayan virüs bulaşmış )olmuş yiyecek ve içeceklerin yenmesiyle bulaşır. Hasta kişilerin dışkılarında bulunan virüslerin her hangi bir yüzeye. yiyecek ve içeceklere temas etmesi hastalığın bulaşmasına neden olur.

Özellikle okul,kreş,toplu yemek yenen yerler,kanalizasyon ve su şebekesi gibi alt yapısı olmayan yerlerde hastalık daha sık görülür.

Hastalarda hastalanmadan 2 hafta öncesi iyileştikten 1 hafta sonrasına kadar hastalığı bulaştırabilir.

Hepatit A Belirtileri: Hastalığın ilk belirtileri ateş, bulantı, kusma, ishal, yorgunluk ve halsizliktir. Karaciğerin büyümesiylede sarılık ortaya çıkabilir. Sarılık gözlerin beyaz kısmında başlar, idrar koyulaşır, dışkının rengi açıktır.

Hastalığın süresi 3-6 hafta kadardır. Nadiren 6 aya kadarda uzayabilir. İleri yaşlarda geçirilen sarılık daha ağır geçebilir.

Korunma ellerin sık sık yıkama alışkanlığının edinilmesi, besinlerin çok iyi yıkanması ve pişirilmesi, suların kaynatılması, aşı yapılması.

Hepatit B: Virüs kan ve kan ürünleri, kirli enjektörler, iyi steril edilmemiş cerrahi setler, iyi steril edilmemiş pedikiür-manikür setleri, traş bıçakları, makas diş fırçaları, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet, kulak delme, cinsel temas, taşıyıcı anneden çocuğa geçme, derideki çatlak yaraya temas eden kan tükürük hastalığın bulaşma sebepleridir.

Hepatit B Belirtileri: Aşırı halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, bulantı kusma, deri ve gözlerde sararma, karın ve karaciğer bölgesinde ağrı.

2-6 ay kadar kuluçka süresi vardır. Bazı kişilerde bu dönemde hiç bir belirti vermeye bilir, virüsün vücuda girmesinde sonra ortalama 6 ay içinde virüsü vücuttan atamadığı takdide taşıyıcı olur ve hastalığı yayabilirler. Taşıyıcılar belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Sağlık personeli, Hepatit B’li anneden doğan bebekler, ev içinde Hepatit B hastası veya taşıyıcı olması, kan ve kan ürünleri kullananlar, diyaliz hastaları, korunmasız cinsel ilişkiye girenler, damar içi ilaç uyuşturucu kullananlar risk altındadırlar.

Korunma için aşı yaptırılmalı ( yeni doğan bebeklere hepatit b aşısı yapılmaktadır), bulaşma sebepleri konusun da dikkatli olmalı.