Çocukların vücut gelişimlerinde düzgün beslenmeleri şarttır. Doktora başvurduğunuzda çocuğunuzun bir eksikliğini söylediğinizde size bu besinleri verin, şu besinleri verin diyor. Çocukların boylarının uzun olmasını istiyorsanızsa bazı besinlere önem vermeniz gerekiyor. Boyunun uzunluğu yada kısalığı genetiktir büyük oranda, ancak beslenem faktörünü de küçümsememek gerekir.

İlk olarak çocuğunuzun sağlıklı bir birey olmasındaki faktör anne sütüdür. Büyümeye başladıktan sonrada yine süt ve süt ürünlerine önem vermelisiniz. Özellikle kemiklerinin sağlam olmasında sütün ayrı bir yeri vardır. Doktor tavsiyesinde olmakla beraber, günlük 2 bardak süt tüketmesi kemiklerinin sağlam olması açısından önemlidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından ve çocuğun boyunun uzamasına yardımcı olan bir sebzedir. Çocuklar tarafından çok sevilmese de belirli sıklıklarla tüketilmesi önerilir.

Kalsiyum açısından kuru meyveler tüketmesi gerekir. Sütle birlikte ara öğün veya tatlı ihtiyacı için kuru meyve yedirebilirsiniz. Kuru meyvelerin ne kadar tüketilmesi konusunda da doktora başvurabilirsiniz. Çünkü dengesiz tüketmek fazla kilo almasına yol açar.

Susam en yüksek kalsiyum içeren besin olması nedeni ile çocukların beslenmesinde önemli olan susam, yağ içeriğinin yüksek olmasından dolayı tehlike arz etmektedir. Çocuklara bazı günler ekmek yerine simit verilebilir.

Soya fasulyesi Soya fasulyesi kalsiyum içeriği zengin olan besinlerdendir. Genellikle ülkemizde salata olarak yenir. Çocukların boyunun uzamasına katkısı olacak bu besinin ihmal edilmemesi gereklidir.