Lateks alerjisi önemli sağlık sorunlarına yol açabilen bir alerji türüdür. Lateks alerjisi olan kişilerin yüzde 20′sinde muz, kivi, kestane ve avokado gibi meyveleri yerken ağız içlerinde alerjik belirtiler olabildiğini belirten uzmanlar, bu tür meyvelerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Lateksten, otomobil lastiği, balon, tıbbi eldiven ve stetoskop gibi birçok ürün yapılıyor. Alerjisi olanların bu maddelerden uzak durmaları gerekiyor.

Lateks alerjisi, kauçuk ağacının özünden elde edilen ürünlere karşı gelişen bir tür aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Bu hayatı tehdit eden reaksiyona bile yol açabilir. Lateks ürünlerine temas yoğunluğu nedeniyle sağlık personelinde alerji daha sık görülür. Hastaneye sürekli gelmesi gereken ve sık müdahale edilen bazı hasta gruplarında da lateks alerjisine fazla rastlanır. Bu alerjiden kesin olarak korunmak mümkün değildir. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan tüm eşyaların lateks dışı maddelerden yapılması bugünün şartlarında da imkansızdır. Fakat alerjik olanların lateksle teması kesmesi gerekiyor. Bu sağlık dışı meslek ve yaşam için kolay, bir doktor ya da hemşire için çok zordur. Çünkü tıbbi ürünlerin çoğunluğu lateks içeriyor.

Uzmanlar her hastanede lateks dışı ürün bulmanın zor olması nedeniyle ameliyat olacak alerjik kişilere kendilerine özel çanta hazırlamalarının önerildiğini de belirtiyor.

Lateksli bir hasta ameliyat olacaksa doktoru ve hemşirenin lateks içermeyen eldiven giymesi gerekli. O yüzden her ihtimale karşı çantada en az 10 çift eldiven bulundurmak gerekiyor. ABD’de bile her yıl birkaç kişi hayatını bu nedenle kaybediyor.

Kalyoncu, lateks alerjisinin astımı ve egzamayı tetikleyebileceğini de hatırlattı.