Kas nedir? Kasların türleri nelerdir. Kasların vücuda faydaları nelerdir. Kaslar aslında vücudun hareket etmesini sağlar. Kaslar olmadan vücut hareket edemez. Yazı dizimizde sizlere kaslar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kas Nedir – Kas Türleri

Vücudun ve iç organların hareket etmesini sağlayan dokulara kas denir. İnsan vücudunda çizgili, düz ve kalp kası olmak üzere üç tür kas vardır. İnsanların isteğe bağlı olarak denetleyebildiği kaslar çizgili kas ya da iskelet kası olarak bilinir. Bunlar kol, bacak, bel ve boyun gibi bölümleri hareket ettirmek için kullanılır. Sindirim sisteminde ve öteki bölümlerde bulunan düz kaslar sinir sistemince otomatik olarak Kalbi oluşturan kasların ise miyokart hücrelerinden oluşmuş özel bir dokusu vardır.

Vücuttaki görevi güç oluşumu ve dış veya iç arası hareket sağlamaktır. Kas hareketlerinin büyük çoğunluğu bilinç dışında gerçekleşir ve yaşam için gerekli fonksiyonların gerçekleşmesi için büyük önem taşımaktadır (kalbin kasılarak kan pompalaması gibi. Gönüllü kas hareketleri vücüdun hareket etmesi için kullanılır.

Kasların Faydaları

İskeletle birlikte vücudumuza şekil verir.
Kemiklere destek görevi yapar.
İskeleti oluşturan kemik ve eklemleri hareket ettirir.