İslamın hayatımız için ne kadar önemli olduğu her açıdan, gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Özellikle İslamda ki ibadetler, sağlığımız açsından da çok faydalı. Bu nedenle namaz için pek çok araştırma yapılıyor.

İlginçtir, Amerikalı ve İsrailli bazı araştırmacılar namazın sağlığımıza etkileri araştırdı. 800 den fazla kişi üzerinde yapılan araştırma da namaz kılmanın Alzheimer hastalık riskini azalttığı anlaşıldı.

Namaz kılmanın Alzheimer hastalığı için, alınan eğitimden daha çok faydası olduğu saptandı.

İsrail Haaretz gazetesinin bazı kısımlarını yayınladığı araştırmaya göre insanın eğitim aldığı yıllara oranla namazın etkisi de kat kat artıyor.

Şiva, Hallel Yafa hastanelerinden, Tel Aviv ve Ben Gurion Üniversitelerinden İsrailli, Claibland Üniversitesi’nden Amerikalı araştırmacılar, ABD’deki NIH Ulusal Sağlık Kulübü’nün finanse ettiği çalışmaları sonucunda namazın etkisinin, eğitimsel kurumlardaki (aynı araştırmaya göre bu hastalığa yakalanma riskini yüzde %24 azalttığı ortaya konan) eğitim faktörünün olumlu etkisinden daha büyük olduğunu keşfetti.

Araştırmayı gerçekleştirenlerden İsrailli Profesör Rvka Aenzlberg, namaz kılan kimsenin namaz esnasında birçok kültürel ve düşünsel faaliyete yatırım yaptığını ve bunun de kendisini Alzhemier hastalığından koruduğunu belirtti.

İsrail’deki Arap köyü Vadi Ara’da yaşayan 65 yaşın üzerinde 800 den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre içlerinden 497’sinin herhangi bir hastalığı bulunmuyor. 303’ünde hafif hafıza kaybı var. 92’si ise Alzheimer hastası.