Topuklu ayakkabının bir zararı daha ortaya çıktı.

Uzmanlar tarafından aktarılan bilgilere göre, topuklu ayakkabıların kadınlarda oldukça zararlı olduğunu vurguladılar.

Genç kızların güzel görünmek için topuklu ayakkabı giymeye yöneldikleri bu durumdan dolayıda sağlıklarını tehlikeye attıkları söylendi.

Yazı dizimizde bu konuyla ilgili ayrıntılı bigi bulabilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Varise Neden Oluyor

Toplardamarların genişlemesi ve kıvrılması sonucu ortaya çıkan varise, aşırı ayakta durma, doğum, çalışma şartları, damar duvarının zayıflaması ve genetik etkenlerin yol açtığı belirtildi.

Uzmanlar, varisin oluşumunda ayakta durmanın daha etkili olduğunu, hastalığın gelişmesindeki en önemli faktörlerden birinin ise topuklu ayakkabı kullanımı olduğunu vurguladı ve şunları kaydetti:

”Bacak kasının kasılıp gevşemesi lazım ki kanı yukarıya gönderilebilsin. Topuklu ayakkabı giyildiği zaman bacağınız sürekli kasılmış halde kalacağı için kanı yukarı pompalama faktörü ortadan kalkacaktır. Bu durumda varis gelişimi artacaktır. Genç bayanlar özellikle güzel görünmek uğruna sağlıklarını tehlikeye atıyorlar ve varis gelişimine genç yaşta kendilerini maruz bırakıyorlar.”

Varisin daha çok kadınlarda görülen bir hastalık olarak bilindiğini anlatan uzmanlar, kadınların hastalığın estetik yönü nedeniyle doktora daha çok başvurmaları nedeniyle böyle bir kanı oluştuğunu ancak uluslararası çalışmaların erkeklerle kadınlar arasında çok fark olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Uzmanlar, varisin yaşam kalitesini düşürdüğünü, kronik yorgunluk, ağrı ve yanma gibi birçok sıkıntıya neden olduğunu ifade etti. Hastalığın tedavisinde en etkili yöntemin varis çorabı olduğuna dikkati çeken Yasım, ”Lazer, köpük tedavisi ve ameliyat yalnız başına çözüm değil, bu işlemlerden sonra mutlaka varis çorabı kullanılmalı”