Saçkıran Nedir

Saçkıran hastalığı kılın olduğu heryerde kıl kaybına neden olarak görülen bir hastalıktır. Genellikle ergenlik dönemi öncesinde görülür ve ergenlikle birlikte saçlı derinin kimyasal yapısında meydana gelen değişiklikler nedeni ile kendiliğinden iyi olur. Sık saçlı deride görülen bu hastalık, çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde görülür. Bu hastalığa yakalananların yarıdan fazlası 20 yaşın altındadır. Nadiren saçlı bölgelerin tamamında görülebilmesine karşın, bazende bir tane veya çok sayıda görülebilir.

Çoğunlukla kalabalık ortamlarda, mesela okullarda temas yoluyla görülebilen ve çabuk yayılabilen bir hastalıktır. Genellikle saçkıranın meydana geldiği bölgenin zemini hafif kızarık görünümde olup kepeklenme gösterir. Saçlar tamamen dökülmüş olmayıp deri seviyesinde veya 1 -2 mm. yukarıda kırılmış şekildedirler. Saçlar soluk gri renkte görülürler.
Saçkıran Hastalığı Nedenleri

Tam olarak nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Ancak baştada dediğimiz gibi stres bu hastalıkta önemli bir rol oynamaktadır.
Saçkıran hastalarında tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bu hastalıklar saçkıranın nedeni değil, şiddetlendiren faktörlerdir.
Genellikle bu hastalık iyileşme ile sonuçlanır, ancak saçkıran hastalığı ortaya çıktıktan sonra %30 hastada 6 ay içinde iyileşme olabilir. 1 yıl içinde ise %50 oranında iyileşme görülebilir.
Erken yaşlarda saç dökülmesine maruz kalan insanlarda bu hastalığın iyileşmesi daha geç ve güç olabiliyor.
Saçkıran hastalarının %10-20’ sinde tırnak bozuklukları görülebilir.
Tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler başlıca tırnak bozuklularıdr.
Saçkıranda tırnak bozuklukları hastalığın seyrinin şiddetli olacağının bir bulgusudur.
Saçkıran hastalarında rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.
Saçkıran Hastalığı Tedavisi

Topikal Kortikosteroidler
Kortizonlu krem ve losyonlar tedavi başlangıcında kullanılabilir. Genellikle hafif vakalarda tedaviye yanıt alınır.

İntralezyoner Kortikosteroidler
Saç kaybı yaşanan bölgeye belli oranlarda, çok ince uçlu iğnelerle saçlı deri içine kortizon enjekte edilir. Çok yaygın saç dökülmesi olmayan hastalarda, bu tedavi şekliyle çok güzel sonuçlar alınabilir.

Sistemik Kortikosteroidler
Şiddetli vakalarda ağız yoluyla veya iğne olarak kortizonlu ilaçlar kullanılır. Kısa süreli kullanılması gereklidir. Uzun süreli kullanımlar sonrası saçkıran hastalığının tekrarı sık olarak görülür. Ayrıca kortizonun yan etkileri ile karşılaşılabilir.

Topikal Antralin
Antralin maddesi belli oranlarda pomat şeklinde deriye uygulanır. Deriyi tahriş ederek ve bilmediğimiz mekanizmalarla etkili olmaktadır. Kumaşları mor renge boyayabileceği için kullanırken kıyafet ve çarşaflara dikkat edilmelidir

Topikal Minoxidil
Saç dökülmesi tedavisinde yaygın kullanılan %5 minoxidil, saçkıran hastalığında faydalı bulunmuştur. Diğer tedavilerle birlikte kullanılmaktadır.

Psoralenli Ultraviyole
Ultraviyole A ışınları, psoralen maddesi içilerek veya saçkıran bölgesine sürülerek hastalıklı bölgeye uygulanır. Diğer tedavilerden yanıt alınamamış hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.