Uyku Felci Nedir? Karabasan, Hipnopompik felç olarak da bilinen uyku felci hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.

Uyku felci bilimsel bir terimdir. Halk arasında uyku felci, karabasan olarak bilinir. Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci ile ilgili bir çok hayali olaylar vardır. Bu hayali durumları bir kenara bırakıp bilimsel olarak neden öyle olduğunu öğrenelim.

Bilimsel olarak uyku felcinin nedeni; Uyandıktan hemen sonra hipnopompik felç olarak da bilinir veya seyrek olarak, uykuya dalmadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesi felç olması ile karakterize edilen bir durumdur.

İnsanlar rüya gördükleri, Rem uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kas çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz.Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.