Erkek olsun kadın olsun, en kötü durumlardan birisi dudakta ki uçuk. Görüntü açısından kadınların kabusu gibidir. Dudakta ki uçuğu en kısa zamanda nasıl geçirebilirim diye düşünüyorsanız size yardımcı olacak bir konu.

Uçuk ilk önce kaşıntı ve yanma olarak kendini gösterir ve kısa zaman da şişmeye ve içi sıvı dolu kabarcıklar halinde gözükmeye başlar.

Uçuk Ne Kadar Sürede Geçer?: Uçuğun iyileşmesi yaklaşık bir hafta sürer.

Uçuğun oluşmasının en büyük nedeni, stres ve yorgunluktur. Özellikle yaz sıcaklarının gelmesi ile daha çok ortaya çıkmaya başlıyor. Dudak uçuğuna neden olan virüs güneş ışığı ve sıcaklık nedeniyle daha çok oluşur. Uçuk öpüşme, havlu, bardak gibi özel eşyalardan bulaşır.

Uçuk için yapılmaması gerekenler;

Uçuk sıkıştırılıp patlatılmamalı, yüz ve cinsel organlar enfeksiyona karşı korunmalıdır. Uçuk ve uçuğun kabuğu ile oynanmalıdır, dokunulduğunda eller çok iyi yıkanmalıdır. Özellikle uçuk olan kişinin çocuklara yaklaşmaması iyi olur.

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuğun tedavisini, antiviral uçuk kremleri ile yapabilirsiniz. Bu kremler deriden geçerek uçuk virüsüne etki eder ve virüsün deriye zarar vermesini engeller.

Yani uçuk ile hiç uğraşmayın, sadece kremi sürün ve geçmesini bekleyin. Uçukla ne kadar çok uğraşırsanız o kadar yayılır ve iyileşmesi zaman alır.