Kaşıntı Nedir?

Vücudunuzda böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya, tıp dilinde pruritus veya kaşeski denir.

Nedenleri

Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar.
Yün veya naylon giyeceklerin neden olduğu kaşıntılar.
Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar.
İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar.
Şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar.
Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.
Mantarın neden olduğu kaşıntılar.
Kıl kurdunun neden olduğu kaşıntılar.
İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar.
Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar.
Tedavisi

Tedavinin ilk şartı, kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Kaşıntıya neden olan duruma göre kaşıntı kendiliğinden geçebileceği gibi tedavi de gerekebilir. Fakat her iki durumda da kaşınan bölgeyi mümkün olduğu kadar kaşımamaya ve kaşıntıyı arttıran unsurlardan uzak durmaya gayret edilir. Kesin tanı ve tedavi için doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Sürekli kaşıntı şikayeti çekenlerin “Kaşıntıya ne iyi gelir?” sorusuna verilebilecek kesin bir cevap yoktur, çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi kaşıntının çok farklı nedenleri olabildiği için kaşıntıya neden olan asıl sorunu tedavi etmek kesin çözüm olacaktır. Bunun dışındaki çözümler sadece geçicidir ve tedavi özelliği taşımaz. Bununla birlikte, sentetik olmayan doğal kumaşlardan giyinmeye, vücudunuzda ve giysilerinizde sabun ve deterjan artığı kalmamasına, dengeli ve düzenli beslenmeye ve stresten uzak kalmaya özen göstermeniz faydalı olacaktır.