Dünyada körlük nedenleri arasında kataraktan sonra ikinci sırada glokom’un (karasu hastalığı) yer aldığını belirten Doç. Dr.Yusuf Durlu genellikle göz içi basıncı yüksekliğiyle seyreden ve görme sinirinde kuruma yapan önemli bir göz hastalığı olduğunu söylüyor.

Glokom hastalığındaki risk etkenleri arasında yaş, ırk, aile hikayesi, yüksek göz içi basıncı ve görme alanı kayıplarının varlığı olduğunu söyleyen Doç. Dr.Yusuf Durlu ilk başta herhangi bir belirti vermiyor ve belirti verdiği zaman iş işten geçmiş oluyor diyor.

Kadınların 40 yaşından sonra göz tansiyonlarının belirli aralıklarla ölçülmesi, göz dibi muayenesi, görme alanı ölçümleri ve görme siniri lif kalınlıklarının OCT cihazıyla ölçülmesi erken tanıya konulması için önemli etken oluşturuyor.

Doğum kontrol haplarının en az üç yıl aralıksız kullanılmasının glokom hastalığını ortaya çıkaran sebeplerden biri olabileceği bildiriliyor. Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ve genellikle göz içi basıncını yükselten glokomun önde gelen körlük nedenleri arasında bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Yusuf Durlu, “Menapoz sonrası kadınların aynı yaş grubundaki erkeklere göre daha sık olarak glokom hastalığına yakalandıkları biliniyordu. Yeni çalışmayla en az üç yıl doğum kontol hapı alan kadınların hiç olmazsa yılda bir kez göz içi basıncını ölçtürmesi gerekir” dedi.