Aşılar, belediye depolarında saklanıyor
Sağlık Bakanlığı aşılarını Ankara Belediyesi BELSO A.Ş'ye ait soğuk hava depolarında korunuyor.

Sağlık Bakanlığının, temel ve koruyucu sağlık hizmetlerinde kullandığı 100 ton aşı ve ilaç, Ankara Büyükşehir Belediyesi BELSO A.Ş'ye ait soğuk hava depolarında korunuyor.

BELSO A.Ş. Genel Müdürü Çetin Cin, toplam 9 bin 100 ton kapasiteye sahip soğuk hava depolarının Türkiye'nin en büyük ve modern depoları olduğunu söyledi.

Soğuk hava depolarında, Ankara Büyükşehir Belediyesince yoksul vatandaşlara dağıtılan gıda maddeleri, toptancı halindeki esnafa ait ürünler ile Sağlık Bakanlığınca temel sağlık hizmetlerinde kullanılan aşı ve ilaçların da bulunduğunu belirtti.

Aşı ve ilaçların tüm illere ihtiyaçları doğrultusunda kendi soğuk hava depolarından dağıtıldığını ifade eden Cin, ''Aşılar insan sağlığı açısından oldukça önemli ürünler. Bu nedenle bozulmadan, iyi koşullarda saklanması gerekiyor. Biz de bunları depolarımızın 3 odasında uygun şartlarda muhafaza ediyoruz. Her gün kontrol ediyoruz'' dedi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise ihtiyaç duyulduğunda belirli kriterleri taşıyan depoları kullandıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesine ait soğuk hava depolarının da bu kriterlere sahip olması sebebiyle kiralandığını bildirdiler.