Çocuklara kanser aşısı tartışmasıKanada, Avustralya ve Teksas'ta zorunlu olan, İtalya'da ücretsiz yapılan kanser aşısına Kanser Daire Başkanı karşı çıktı: Çocuğuma yaptırmam.

asitartis - .::Çocuklara kanser aşısı tartışması ::.9-12 yaş arası çocuklara uygulanan aşı için Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Türkiye'de rahim ağzı kanseri yaygın değil. Aşı bence gereksiz. Çocuklarımın cinsel hayatlarıyla ilgili kararları ben bugünden veremem. Kızım tek eşli hayat planlıyor olabilir. Bu durumda zaten hastalıktan korunmuş olur" dedi.

'SADECE 600 KİŞİYİ KORURUZ'
Cinsel yolla ve tuvaletten bulaştığı bilinen hastalığa karşı uygulanan aşının üç dozunun bin YTL olduğunu da söyleyen Prof. Tuncer, "Biz 10 milyon kişiyi aşılarsak sadece 600 kişiyi kanserden koruyabiliyoruz. Üç dozluk bir aşı 1000 YTL'yi buluyor. 10 milyon kişiye bakanlığın bütçesi yetmez" diye ekledi.

TÜRK DOKTORLAR BÖLÜNDÜ
Prof. Çamlıbel:
Hastalık salgın gibi, çocuklar aşılansın.
Prof. Şahmay: Aşı şart değil. Firmaların pazarlaması.
Doç. Karaman: Lüks olabilir ama kim çok eşli bilinmez.
Prof. Uludağ: Ben olsam çocuklarıma yaptırmam.

46 ülke yaptırıyor, bizim başkan ise 'hayır' diyor

Şu ana kadar 46 ülkenin onayladığı ve Türkiye'de ruhsat verilen rahim ağzı kanseri aşısına Kanser Daire Başkanı karşı çıktı: Ben kızıma yaptırmazdım. Cinsel hayatı için kararları bugünden veremem.

Çok sayıda ülkede hayata geçirilen ve en son dün İtalya'da 12 yaşındaki kızlara bedava uygulanacağı açıklanan rahim ağzı kanseri (HPV) aşısı, Türkiye'de ruhsat alır almaz hararetli tartışmaları da beraberinde getirdi. Konu hakkında konuşan Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Ben çocuklarıma bu aşıyı yaptırmam" diyerek aşıya taraftar olmadığını ifade etti. Murat Tuncer bu düşüncesini şu sözlerle açıkladı: "Çocuklarımın cinsel hayatlarıyla ilgili kararları bugünden veremem. Bu hastalıktan başka korunma yolları da var. Kızım tek eşli bir hayat planlıyor olabilir. Bu durumda zaten hastalıktan korunmuş olur. Kızıma yine de aşı yaptırırsam o zaman da olası damadıma şimdiden güvenmiyorum demektir. Çocuklarımın cinsel yolla bulaşabilecek bir virüse karşı şimdiden aşılanmasını garip buluyorum."

ERKEK ÇOÇUKLARA DA YAPILIYOR
Türkiye'de rahim ağzı kanserinin toplam 1300 kadında görüldüğüne dikkat çeken Tuncer, "Rahim ağzı kanseri Türkiye'de o denli yaygın değil. Biz 10 milyon kadını aşılayarak ancak 600 kişinin kanser olmasını engelleyebiliriz. Aşının maliyeti üç dozdan toplam bin YTL'yi buluyor. 10 milyon kadına bu aşıyı yaptırmaya kalkarsak Sağlık Bakanlığı'nın toplam bütçesini aşarız" dedi. Tuncer aşının HPV virüsüne karşı etkili olup olmadığını araştıramadıklarını da anlattı. Murat Tuncer bir süre önce de, "Kurbanımı kanser derneklerine bağışlamam. Lösemili çocuklar sömürülüyor" açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Ağırlıklı olarak cinsel yolla, düşük ihtimalle de tuvaletten bulaşan HPV aşısı, sünnetsiz erkeklerde penis kanserinden koruduğu ve bulaştırma riskini azalttığı için erkek çocuklarına da öneriliyor.
Taraftar olanlar

'Salgın gibi yayılıyor'
* Prof. Dr. Teksen Çamlıbel: Ben aşıyı şimdiden riskli hastalara uygulamaya başladım. Çünkü hastalık bir salgın gibi yayılıyor. Tek dezavantajı maliyeti. Ailelere çocuklarını ilkokul sonunda aşılatmalarını öneririm.

* Doç. Dr. Yücel Karaman: Rahim ağzı kanseri seksüel özgürlüğün fazla olduğu ülkelerde daha çok görülüyor. Türkiye için bu aşı lüks olabilir ama kimin çok eşli kimin tek eşli olduğunu bilemezsiniz.
Karşı çıkanlar

'Çocuğuma yaptırmam'
* Prof. Dr. Seyfettin Uludağ: Bu aşı insanları korunmasız cinsel ilişkiye itebilir. Bu da daha riskli sonuçlar doğurur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda hijyen ve tek eşlilik gibi çok daha etkili yöntemler bulunuyor. Ben çocuklarıma bu aşıyı yaptırmam.

* Prof. Dr. Sezai Şahmay: Nasıl grip aşısı herkesi koruyamıyorsa, bu aşı için de aynısı söz konusu. Çok eşli kişilerde bu sorun oluyor. Bu ilaç firmalarının pazarlama taktiğidir.
Sağlık Bakanlığı aşı ruhsatı için onay verdi

Kadınları rahim ağzı kanserine yol açan HPV'ye (Human Papilloma Virüs) karşı koruyucu aşı yakında Türkiye'de de yapılabilecek. MSD ilaç şirketinin Sağlık Bakanlığı'na yaptığı ruhsat başvurusuna onay verildi. GlaxoSmith- Kline firmasının aşısının incelemeleri ise sürüyor. Ruhsat alan firma üretimini yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığı'na satış izni için başvuracak. İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün izin vermesinden sonra aşı yakında eczanelerde satılabilecek. Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Tezer Kutluk, maliyet-etkinlik çalışmalarının, rahim ağzı kanserine karşı aşılamanın en akılcı yaklaşım olacağını söyledi.
Aşıyı en son uygulamaya koyan İtalya oldu

Cinsel ilişki ile geçen ve rahim ağzı kanserine yol açan HPV'ye (Human Papilloma Virüsü) karşı koruma sağlayan aşı İtalya'da da önceki gün piyasaya çıktı. İtalya Sağlık Bakanlığı 12 yaşındaki kızlara aşının bedava yapılacağını, daha büyük olanların ise para ödemesi gerektiğini açıkladı. Avusturya, Fransa, İsveç, İngiltere gibi 46 ülkede izin verilen aşı ABD'nin Teksas eyaleti ile Avustralya ve Kanada'da ise mecburi. Kanada 9, Avustralya ise 12 yaşında aşıyı mecburi koşuyor. Aşı izin verilen 46 ülkenin bir kısmında ise bedava olarak uygulanıyor. Aşının ergenlik çağına yaklaşırken birey henüz aktif cinselliğe başlamadan yapılması öneriliyor. Aşının 3 aşamada birer doz olmak üzere 1 yılda yapılması gerekiyor.