İngiltere’de bir grup bilim adamı kök hücrelerden kalp kapakçığı yapmayı başardı.

54788 - Kök Hücrede Müthiş Gelişme !

İngiltere’de Harefield hastanesinden bir grup bilim adamı kök hücrelerden kalp kapakçığı yapmayı başardı. Kalp hastalıklarının tedavisinde çığır açması beklenen yöntemin, 3 yıl içinde yüzbinlerce insana şifa vermesi bekleniyor.

Dünyaca tanınmış kalp cerrahlarından oluşan İngiliz ekip, tıpta bir ilke imza attı. Kemik iliğinden alınan kök hücreleri kolajenden yapılma doku iskeletlerinin içine yerleştiren Dr. Magdi Yacoub ve ekibi, 3 santimetre genişliğinde kalp kapakçıkları yapmayı başardı.

Kalp kapakçıklarının, yıl sonuna kadar koyun ya da domuzlarda denenmesi planlanıyor. Beklendiği gibi başarı sağlanırsa, kapakçıkların 3 ila 5 yıl arasında yüzbinlerce insanın tedavisinde kullanılması öngörülüyor. Bilimadamları, 10 yıl içinde kök hücrelerden bütün bir insan kalbinin yapılmasının da çok uzak bir ihtimal olmadığını düşünüyor.

Daha önce kalp kapakçığı rahatsızlıkları suni kalp kapakları ile giderilmeye çalışılıyordu. Bu sayede hastaların hayatı kurtarılsa da suni kapakçıklar yaşayan dokuların pek çok işlevini yerine getiremediğinden, hastalar ömür boyu ilaca mahkum oluyor ya da çocuk yaştaki hastalar büyüdükçe kalp kapakçıklarının da yenileri ile değiştirilmesi gerekiyordu.

Bilim adamları daha önce de amniyo sıvısından aldıkları kök hücrelerden kalp kapakçığı geliştirmeyi başarmıştı.

Araştırmacılar başarılarını yapay kalp geliştirmenin ilk büyük adımı olarak gördüklerini belirtti.

Kalp-damar sistemi rahatsızlıkları sadece 2005’te 15 milyon kişinin yaşamına mal oldu. Tahminler 2010 yılına kadar tüm dünyada yaklaşık 600 bin kişinin kalp kapakçığı nakline ihtiyaç duyacağını gösteriyor.